موج رسا
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: حفظ و تقویت فرهنگ بومی با حل نارسایی های موجود از برنامه های اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود.

کد خبر: ۲۰۹۵۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

ناصر مقدم امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا, اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای سیاست های کلی برای مقابله با تهاجم بیگانگان است.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما، کتاب و هنر به تقویت تولیدات می پردازند تا با فرهنگ غرب مقابله کند، تصریح کرد: بومی سازی تولیدات می تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد.

این مسئول با بیان اینکه در استان زنجان نیز از نقطه نظرات صاحبنظران برای مقابله با فرهنگ بیگانه استفاده می شود، افزود: برای رسیدن به اهداف فرهنگی کشور نیازمند بومی سازی هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به تشکیل کارگروه های مختلف از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور پیشبرد اهداف فرهنگی در استان، بیان داشت: هدف اصلی و نهایی این کارگروه ها در حوزه های مربوط به فرهنگ زنجان است که از سوی صاحبنظران پیشنهاد، راهنمایی و ایده داده می شود.

مقدم با اشاره به اینکه تلاش شده است این کارگروه ها پیشنهادات خود را در زمینه های بومی سازی هنرهای مختلف از جمله موسیقی،نمایش، هنرهای تجسمی و غیره بدهند، ادامه داد: برای تقویت فرهنگ بومی برنامه هایی متناسب با این فرهنگ در استان برگزار شده و می شود.

وی بر ضرورت شناسایی نقاط ضعف و قوت در زمینه فرهنگ بومی تاکید کرد و گفت: ضرب المثل های بسیار تاثیرگذاری وجود دارد که می توان با استفاده از آنها فرهنگ بومی را در جامعه ساری و جاری کرد.

این مسئول با بیان اینکه همچنین در حوزه نمایش های سنتی و موسیقی محلی این اداره کل به بومی بودن بها می دهد، افزود: در کنار توجه به فرهنگ بومی استان از فرهنگ ملی نیز غفلت نمی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان حفظ و تقویت فرهنگ بومی را ضروری دانست و گفت: باید نارسایی های موجود در این زمینه حل شود.

مقدم با اشاره به اینکه عمدتا برنامه های استان در راستای بومی سازی فرهنگ بوده است، تصریح کرد: در برگزاری جشنواره ها، همایش ها و برنامه ها به این موضوع توجه می شود.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در برگزاری در جشنواره شکوه شکیبایی دو بخش ترکی و فارسی در نظر گرفته شد، گفت: همچنین در جشنواره های مطبوعات و موسیقی نیز به بومی نگری توجه ویژه می شود.

این مسئول برگزاری جشن شایستگان استان زنجان را به منظور تجلیل از افرادی که توانسته اند فرهنگ استان زنجان را در حوزه و رشته خود معرفی کنند، عنوان کرد و گفت:سعی کرده ایم از طریق کارگروه ها نقطه نظرات صاحبنظران و انجمن را در بومی سازی مد نظر قرار دهیم.

انتهای پیام/ن

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فرهنگ بومی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: