موج رسا
مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه به همه کودکان مبتلا به اتیسم در سطح استان دسترسی وجود ندارد، گفت: آمار مشخصی از کودکان مبتلا به اوتسیم در زنجان وجود ندارد.

کد خبر: ۲۱۰۴۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰

به گزارش موج رسا, محمد محمدی قیداری امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر یک درصد جامعه مبتلا به اختلالات اتیسم هستند و برنامه کشوری غربالگری ، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در استان زنجان نیز در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: در راستای شناسایی و تشخیص اولیه مبتلایان به اتیسم بصورت بومی و از طریق پرسشنامه 10 گزینه ای که شامل 10 تست معتبر است اقدام شده است که خانواده ها با انجام تست بر روی کودکان خود در صورت مشاهده 3 علامت و یا بیشتر در رفتار آنان باید نسبت به ابتلای کودک به اتیسم مشکوک شوند و جهت اقدامات پیگیرانه به مراکز بهزیستی و تخصصی مراجعه کنند..

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: شهروندان و هم استانی های می توانند برای تهیه پرسشنامه به سایت بهزیستی استان زنجان به نشانی : www.zanjanbehzisti.ir ، ادارات بهزیستی سطح استان ، مراکز توانبخشی ، پایگاه های C.B.R ، مراکز مددکاری ، مهدهای کودک ، مراکز مشاوره ، شورای شهر و روستایی ، بخشداری ها و دهیاری ها مراجعه کنند.

وی افزود:  در صورت مشکوک بودن والدین به ابتلای کودکان 2 تا 5 سال خود به اختلال اتیسم برای بررسی های بیشتر توسط کارشناسان و دریافت راهنمایی های لازم به مرکز آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم کوشان واقع در زنجان – خیابان اعتمادیه – خیابان شهرداری – نبش کوچه پنجم – پلاک74 و در شهرستانها به ادارات بهزیستی شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند.

محمدی یادآور شد: بهزیستی کار مداخله در اختلال اتیسم کودکان شناسایی شده را بصورت تیمی متشکل از پزشک ، روانپزشک ، شنوایی سنج ، گفتار درمان و مددکار در دستور کار خود قرارداده است.

وی با اشارهبه اینکه با ارجاع کودکان به مراکز تخصصی ، مداخلات مرکز محور آغاز می شود، ابراز کرد: با ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی می توان از شدت بیماری کاسته و به تدریج رفتارهایی نامناسب را کاهش و رفتارهای مناسب را جایگزین کرد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در این زمینه یک بسته آموزشی همراه با سه گروه اسباب بازی و کتابچه در اختیار خانواده ها قرار داده می شود، عنوان کرد: سعی شده است تا با ارائه این بسته‎ها  نحوه ارتباط و کار کردن با اسباب بازی ها را به کودکان مبتلا به اتیسم آموزش داده شود.

محمدی در پایان با اشاره به برنامه های حمایتی بهزیستی از خانواده های دارای کودک با اختلال طیف اتیسم گفت : از آنجائیکه جامعه هدف ما در این برنامه کودکان 2 تا 5 سال هستند لذا مشارکت خانواده ها برای انجام غربالگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انتهای پیام/ک

مطالب مرتبط:
برچسب ها: اوتیسم زنجان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: