موج رسا
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت:رسانه ها و مطبوعات به عنوان پیشگام هر جامعه باید در زمینه افزایش روحیه مطالبه گری مردم زنجان نیز تلاش کنند.

کد خبر: ۲۱۰۷۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

ناصر مقدم امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا,  اظهار داشت: فرهنگ" به من چه"، "به شما چه" و "به ما چه" نوعی فرهنگ محافظه کاری است که بر فرهنگ مردم زنجان غالب است.

وی با اشاره به شناسایی 14 نقطه ضعف و قوت مردم زنجان از طریق شورای فرهنگ عمومی استان زنجان، ادامه داد: جلسات مختلفی برای ارائه راهکارهای لازم برای حل نقاط ضعف و تفوقت نقاط قوت زنجانی ها برگزار شده است.

این مسئول با بیان اینکه در جلسات در خصوص فرهنگ محافظه کاری در زنجان تقریبا اجماع کلی وجود داشت، افزود: این موضوع نشان می دهد که مردم زنجان غالبا مطالبه گر نبوده و در برخی از مواقع نیز از حقوق خود می گذرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه به نظر می رسد مردم زنجان زمانی که از حق خود گذشته اند، راحتتر زندگی کرده اند، گفت: این موضوع موجب شده تا روحیه مطالبه گری در زنجانی ها کمتر باشد.

مقدم با اشاره به اینکه از این سو نیز مسئولان خیالشان راحت است که مردم روحیه مطالبه گری ندارند، خاطرنشان کرد: به ویژه مسئولان غیر بومی در زنجان راحتتر فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه زنجانی ها اهل احتیاط،مماشات و تعریف و تمجید در مقابل افراد غیربومی هستند، گفت: این در حالی است که در برابر بومی درست برعکس عمل می کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه عدم روحیه پرسشگری خبرنگاران نیز ناشی از همان فرهنگ بومی است، ادامه داد: باید رسانه ها این روحیه تغییر داده و میزان مطالبه گری مردم را افزایش دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه این فرهنگ موجب شده تا حتی در انتخابات نیز انتخاب درستی نداشته و تنها صرف اینکه فلان شخص، فامیل یا آشنا است، رای داده شود، گفت: در حالی که باید مسئولان یک شهر از بین افراد دارای تخصص انتخاب شوند.

مقدم خاطرنشان کرد: مردم با روحیه مطالبه گری می توانند مسئولان را نیز به چالش کشیده و پاسخ های خود را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه پیشرفت های زنجان در مقایسه با سایر استان های همجوار پایین است، افزود: علت این موضوع از روحیه مطالبه گری مردم این استان ها ناشی می شود که وقت خود را صرف پرسش و انجام کار با مسئولان سپری می کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان ادامه داد: مردم این استان ها در صحنه و میدان بوده و برایشان مهم است که چه کسی مسئول شهرشان می شود.

مقدم با اشاره به قانون منع حمل سلاح سرد توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: مردم زنجان چقدر این موضوع را دنبال کرده و یا به رسانه ها مراجعه کرده اند،جای سئوال دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از فردی در زنجان پیدا می شود که در جیبش چاقو داشته و یا اهل دعوا باشد،در حالی که چاقوی زنجان در جیب مردم سایر استان های کشور استفاده می شود، تصریح کرد: رسانه ها باید فرهنگ جامعه را تغییر داده و پیشگام تغییر باشند.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برچسب ها: رسانه 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: