موج رسا
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست استان زنجان:

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه سرشماری پرندگان آبری و کنار ابزی و نیز سرشماری پستانداران در طی ماههای گذشته انجام شده است، عنوان کرد: بر اساس سرشماری‎های انجام شده ما شاهد رشد 100درصدی تعداد پرندگان آبزی و کنارآبزیبوده ایم اما در مقابل کاهش گونه های آهوان و نیز کل و بز را در مناطق حفاظت شده استان را داشته ایم.

کد خبر: ۲۱۳۱۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۷

علی قره جلو امروز در گفت‎وگو با خبرنگار موج رسا, اظهار داشت: سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی توسط هشت نفر از کارشناسان و محیط بانان این اداره کل در 8 سایت و محل زیست این پرندگان انجام شده است که بر اساس سرشماری امسال تعداد این پرندگان بالغ بر 4 هزارو 300 قطعه بوده است که این میزان نسبت به سال گذشته رشد بیش از صد درصدی داشته است.

 

* تعداد آهوان زنجان کم شده است

وی افزود:سرشماری سایر گونه های حفاظت شده استان نیز در طی ماههای گذشته انجام شده است که بر اساس سرشماری آهوان در مهرماه تعداد این گونه پستاندار یک هزار و 82 راس بوده است که نسبت به سال گذشته شاهد کاهش 200 راس بوده ایم.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: سرشماری کل وبز در آذر ماه و سرشماری قوچ و میش در اوایل دی ماه امسال انجام شد که بر اساس آمار بدست آمده تعداد کل و بز 267 راس و قوچ و میش 680 راس سرشماری شده است.

 

* افزایش 90 راسی قوچ و میش در مناطقه حفاظت شده انگوران

وی با اشاره به افزایش 90 راسی قوچ و میش در مناطقه حفاظت شده انگوران افزود: بر اساس سرشماری انجام شده تعداد گونه کل و بز 300 راس کاهش داشته است که با توجه به بالا بودن این رقم امکان سرشماری مجدد وجود دارد.

قره جلو افزود: تعداد قوچ و میش بر اساس سرشماری سال گذشته 584 راس بوده است که این میزان در سرشماری امشال به 680 راس رسیده است.

وی یکی از دلایل عمده در کاهش تعداد آهوان  ونیز کل و بز را بروز بیماری طاعون نشخوار گنندگان در طی سال گذشته دانست و تاکید کرد: با توجه به نامساعد بودن هوا در روزهای سرشماری  امکان باز شماری گونه کل و بز وجود دارد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به گونه های پرندگان آبزی و کنار آبزی شمارش شده عنوان کرد: اردک، غاز، باکلان، لک لک، بوتیمار، درنا، کاکایی، گاوچرانک، اگرت، انواع حواصیل و سایر پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر در 8 سایت استان مورد سرشماری قرار گرفته اند که با پایش انجام شده خوشبختانه موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در این بین این پرندگان مهاجر دیده نشده است.

وی با بیان اینکه کنترل بیماری‎ها وگشت های شبانه روزی از جمله اقدامات در راستای کاهش گونه‎های حفاظت شده در اداره نظارت بوده است، عنوان کرد: به دنبال آن هستیم تا با موافقت استانداری زنجان با جذب نیرو پست های متمرکز در منطقه انگوران ایجاد کنیم.

انتهای پیام/ک

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: