موج رسا
مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان:

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: فلسفه شرق مدیون ادبیات استان زنجان است و شعرا و نام آوران بسیاری را تربیت کرده است.

کد خبر: ۲۱۳۲۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲

به گزارش موج رسا, یحیی رحمتی در جمع راهنمايان گردشگري 18 كشور دنيا اظهار داشت:  شما به کشوری قدم گذاشتید که ادبیات آن در دنیا به تعامل و گفت وگو معروف است و به استانی پا گذاشتید که فلسفه در شرق مدیون این استان است و سهروردی که به شیخ اشراق معروف است متعلق به این استان است.

وي ادامه داد: مردمان زنجان میراث دار کهن عرفا و اندیشمندانی هستند که مهمان برای آن ها بسیار ارزشمند و گرامی است.

رحمتي عنوان كرد: زنجانی ها و حرمت ایرانی ها حرمت انسان ها را به جان دارند چرا که مخلوق خداوند اند و بر همین اساس باهمین روح زیبا آثاری را خلق کردند که امروز بخشی از آن را در سلطانیه مشاهده کردید.

در ادامه این دیدار هم چنین محسن یگانه شهردار زنجان نیز با خیر مقدم به راهنمایان گردشگری از ایران به عنوان کشوری بزرگ و مهمان نواز نام برد که همواره اماده میزبانی از مهمانان هستند.

وی افزود: زنجان شهری تاریخی و بزرگ است و از سابقه تمدنی بسیار بالایی برخوردار است و مردمان بسیار مهربان و مهمان نوازی دارد.

وی با اشاره به جاذبه های گردشگری شهر زنجان افزود: این شهر در حوزه میراث فرهنگی از سابقه تمدنی بسیار بالایی برخوردار است ضمن اینکه صنایع دستی این استان اهمیت جهانی دارد و جاذبه های گردشگری آن بکر و زیبا و دیدنی است.

اسد الله درویش امیری استاندار زنجان با بیان این مطلب در جمع راهنمایان جهانی گردشگری که به منظور شرکت در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به استان زنجان سفر کرده اند، گفت: ایران کشوری زیبا و مهمان نواز است و از اینکه میزبان شما راهنمایان هستیم بسیار خوشحالم.

وي ادامه داد: ایران پایتخت کاوش و باستان شناسی ایران است و بسیار خوشحالم از اینکه از دانشگاه های معتبر در سال گذشته به ایران آمدند و تاریخ و گذشته بشر را در ایران جستجو کردند.

درويش اميري افزود: در این سفر شما مهمان سه استانی هستید که بخشی از فرهگ و تاریخ و تمدن ایران را در دل خود دارد.

استاندار زنجان با گرامیداشت مقدم راهنمایان جهانی گردشگری گفت: امیدوارم به همه شما خوش بگذرد و از دیدن آثار و بناهای تاریخی زنجان و جاذبه های گردشگری آن لذت ببرید.

عالي ترين مقام استان خاطر نشان کرد: امیدوارم بعد از سفر شما استان زنجان و میراث فراوان فرهنگی و طبیعی و از جمله کوه های رنگارنگ و زیبای این استان مورد بازدید گردشگران جهان قرار گیرد. 

گفتنی است،در نخستين روز از بزرگترين گردهمايي راهنمايان گردشگري جهان گنبد فيروزه اي سلطانيه پذيراي 150 راهنما از 18 كشور جهان بود.

گنبد سلطانيه هفتمين اثر تاريخي ايراني است كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو جاي گرفته است. اين گنبد متعلق به دوره ايلخانان مغول است و به دستور سلطان محمد خدابنده (الجايتو) بيش از 700 سال پيش بنا شده است.

راهنمايان گردشگري پس از بازديدي دو ساعته،  راهي شهر زنجان شدند تا پس از صرف شام به ميزباني استاندار زنجان، گشتي تاريخي را در شهري آغاز كنند كه بناي آن را اردشير بابكان گذاشته است.در اين گشت راهنمايان  در عمارت كلاه فرنگي، مومياي هاي نمكي را خواهند ديد كه قديمي ترين آنها متعلق به 2300 سال پيش است.

 گشتي در موزه مردم شناسي رختشويخانه يادگار نخستين شهردار زنجان حاج علي اكبر خان توفيقي، از ديگر برنامه هاي راهنمايان گردشگري در اين استان است.

شركت كنندگان در مرحله پيش از سفر هفدهمين كنوانسيون راهنمايان گردشگري امشب در چهار هتل زنجان اقامت خواهند داشت و صبح فردا زنجان را به مقصد همدان ترك مي كنند.

يادآور مي شود: نخستين كنوانسيون راهنمايان گردشگري در سال ۱۹۸۵ در فلسطین اشغالی برگزار شد و به ترتیب کشورهای اتریش ۱۹۸۷، قبرس ۱۹۸۹، فنلاند ۱۹۹۱، آفریقای جنوبی ۱۹۹۳، سنگاپور ۱۹۹۵، کانادا ۱۹۹۷، چین ۱۹۹۹، قبرس ۲۰۰۱، اسکاتلند ۲۰۰۳، استرالیا ۲۰۰۵، مصر ۲۰۰۷، اندونزی ۲۰۰۹، استونی ۲۰۱۱، چین ۲۰۱۳ و جمهوری چک در سال ۲۰۱۵ ميزبان اين گردهمايي بوده‌اند.

هر دو سال یکبار کشورهای عضو درخواست میزبانی خود را ارائه و در صورت تصویب هئیت مدیره فدراسیون و بررسی صلاحیت‌ها، کشور میزبان انتخاب می‌شود.

در پانزدهمین فدارسیون جهانی راهنمایان گردشگری که در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در جمهوری چک برگزار شد، از میان یازده کشور نامزد، سه کشور ایران، سنگاپور و دانمارک به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب و در نهایت امر کشور ایران برای اولین بار، با ۱۸ رای موافق میزبانی سال ۲۰۱۷ را کسب کرد.

 پس از بازدید ۱۰ روزه بازرسان فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری از ایران و زیرساخت‌های آن در دی ماه سال ۱۳۹۴، ایران رسماً میزبان برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری سال ۲۰۱۷ شد و کانون انجمن‌های کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور به عنوان مجری و میزبان انتخاب شدند.

شعار ایران در کنوانسیون ۲۰۱۷ «ایران؛ مردمانی مهربان با آغوش باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز» است.

در مرحله پيش از سفر سه استان قزوين، زنجان و همدان معرف جاذبه هاي گردشگري خود به راهنمايان كشورهاي شركت كننده در كنوانسيون جهاني  2017 راهنمايان گردشگري هستند.

معرفي و بازديد جاذبه هاي فرهنگي، تاريخي و طبيعي كشورها و توسعه پايدار صنعت گردشگري از اهداف برگزاري كنوانسيون است. همچنين برقراري ارتباط ميان راهنمايان گردشگري و ارتقاي دانش و اخلاق حرفه اي آنها بر اساس استانداردهاي جهاني از ديگر دستاوردهاي اين رويداد خواهد بود.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برچسب ها: راهنمای گردشگری 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: