موج رسا
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در استان زنجان:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در استان زنجان با اشاره به بازنگری رشته‌های دانشگاهی گفت: 600رشته تحصیلی در آموزش‌های عالی کشور بازنگری شده است.

کد خبر: ۲۱۳۳۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸

به گزارش موج رسا,محمد فرهادی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از ابتدای این دولت بحث ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی را داشتیم، اظهار کرد: در این راستا نیز شاهد گسترش کمی این موضوع بودیم.  

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی آموزش‌های عالی و توسعه متوازن براساس نیاز کشور و ضرورت آن تصویب شده است، بیان کرد: در برنامه ششم توسعه رشته‌هایی که مورد نیاز هستند نسبت به تاسیس آنها اقدام و رشته‌های قدیمی که مورد نیاز نبوده توجه شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه قرار است تحصیلات بین رشته‌ای که نیاز کشور بوده مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: در طول دو سال گذشته هم بالغ 60 برنامه بین رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد تصویب شده که برای اجرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی با اشاره به بازنگری برنامه‌ها آموزشی حدود 600رشته تحصیلی انجام شده که قرار است از امسال اجرا شود، افزود: این کارها به خاطر این است که عمدتا رشته‌ها کاربردی‌تر شود و در این رشته‌ها کار ورزی و کارآموزی در آنها در نظر گرفته شده است.

فرهادی با بیان اینکه در این رشته‌ها ارتباط با صنعت نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: بخشی از دوره آموزشی باید کارآموزان در محیط‌های صنعتی حضور داشته باشند.

وی افزود: بیشتر در این رشته‌ها این موضوع مورد نظر است که افرادی که آموزش می‌بینند به سمت تولید و صنعت بروند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره در حال حاضر سهم ما در تولید علم در دنیا 1.8 درصد است، گفت: سهم‌مان از تولید مقالات برتر 2.2 درصد بوده و این به معنی این است که تولید مقالات علمی در کشور ما کیفی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در رتبه 16 تولید مقالات علمی در دنیا را داریم، بیان کرد: شتاب رشد علمی ایران در آخرین ارزیابی ISI در رتبه اول یا دوم قرار دارد.

فرهادی با اشاره به اینکه با 25 کشوری که رشد علمی بالایی دارند رقابت داریم، افزود: در ارتباط با صنعت نیز اقدامات زیادی انجام شده است.

وی به ایجاد کارآموزی در رشته‌های صنعتی و کشاورزی ابراز کرد: حتی این کارآموزی در برخی از رشته‌های خدماتی علوم انسانی و هنر در نظر گرفته شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های نسل سوم باید رشته‌هایی را توسعه و تقویت کنند که کاربردی هستند، گفت: در استان زنجان بحث‌های صنعت، کشاورزی و معدن مطرح است و باید دانشگاه‌های این استان در بحث‌های صنایع غذای، صنایع کشاورزی بیشتر فعال باشند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های استان زنجان در حوزه صنعت و معدن باید آموزشهای دانشگاهی نیز در این راستا گسترش یابد.

انتهای پیام/ع

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: