موج رسا
کد خبر: ۲۲۰۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۵

به گزارش موج رسا, نشست‌های هیئت وزیران به‌طور معمول برگزار می شود اما هر بار در کنار موضوعات تکراری مثل اعمال محدودیت برای اصحاب رسانه، حاشیه‌های خاص خود را دارد:

*ریاست جلسه امروز هیئت دولت را حجت‌الاسلام حسن روحانی بر عهده داشت و اعضای کابینه "تدبیر و امید" در این نشست درباره «سبد کالایی عیدانه» و «بودجه ریلی و راه‌ها» بحث و تبادل نظر کردند.

*اولین موضوعی که نظر خبرنگاران را به خود جلب کرد، حضور «مهدی» فرزند کوچک «شیخ قدرت‌الله علیخانی» نماینده سابق قزوین در مجلس و مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختمان پاستور بود.

وقتی از او که پیشتر به عنوان «یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب» شناخته می شد، علت حضورش در جلسه دولت را با توجه به عدم نعیین دو استاندار باقی‌مانده پرسیدم که «آیا می خواهید استاندار شوید؟»، گفت: «نه؛ آمده‌ام کارهای استاندار را پیگیری کنم!».

*اولین وزیری که جلسه هیئت دولت را ترک کرد، عبدالرضا رحمانی فضلی بود که البته برای قرار نگرفتن در حلقه خبرنگاران کلاهی که به سر داشت، تا روی پیشانی پایین آورد و از شال گردنش هم به عنوان نقاب استفاده کرد.

ترفند آقای وزیر البته نگرفت و خیلی زود توسط خبرنگاران شناسایی شد و مورد سؤال آنها قرار گرفت و به محض قرار گرفتن در مقابل دوربین های عکاسی و تصاویر برداری بی درنگ کلاهش را از سر برداشت.

آقای وزیر که چندی پیش از رسانه‌ها خواسته بود لحظه‌ای از نقد عملکرد حوزه متبوع وی با شلاق قلم و دوربین غفلت نکنند، از گزارش شب گذشته رسانه ملی در خصوص رهایی 2 ساعته معتادان خطرناک پس از تحویل به مراکز ذیربط، تقدیر کرد و از دستور پیگیری موضوع خبر داد.

رحمانی فضلی وقتی با دست‌نوشته‌های عجیب و غریب خبرنگاران مواجه شد که به دلیل سرما و تندنویسی ناخوانا بود، به مزاح همراه با چاشنی تعجب از خبرنگاری سؤال کرد: «چی نوشتی؟ حالا خودت واقعا می توانی بخوانی؟» که این جمله او خنده خبرنگاران را در پی داشت.

*بعد از رفتن وزیر کشور، نوبت محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت بود که در جمع خبرنگاران حضور یابد و ضمن تشریح مصوبات هیئت وزیران به سؤالات رنگارنگ آنها پاسخ دهد.

نوبخت هنوز چند جمله بیشتر بیان نکرده بود که صدای در حال پخش وی از بلندگوی قابل حمل روابط عمومی ریاست جمهوری ضعیف و کم‌کم نیز قطع شد و علت این بود که متولیان امر، یادشان رفته بود باتری بلندگوی مربوط به آقای سخنگو را شارژ کنند؛ به همین راحتی!

*نوبخت که یک‌بار از خبرنگاران خواست اجازه دهند کوتاه سخن بگوید تا هر دو طرف از سرما در امان بمانند، مثل همیشه با حوصله و روی خوش به سؤالات متعدد خبرنگاران پاسخ داد اما همچون هفته‌های گذشته، این بار هم اجازه تغییر فضای «اقتصادی» حاکم بر حیاط پاستور را به اصحاب رسانه نداد.

وقتی خبرنگاری از او درباره یک موضوع مربوط به حوزه سیاست خارجی پرسید، پاسخگویی در این زمینه را به سخنگوی دستگاه دیپلماسی محول و از طرح موضوع «سفر رئیس جمهور اسبق به آفریقا به‌منظور شرکت در تشییع جنازه نلسون ماندلا» در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت، ابراز بی اطلاعی کرد.

*امروز احتمالاً رئیس جمهور و معاونانش و وزرا خیلی به جان آقای سخنگو دعا کردند؛ چون طولانی شدن گفت‌وگوی نوبخت با خبرنگاران فضایی ایجاد کرد که آنها در کمال آرامش و سکوت و از مسیری مطمئن از محوطه پاستور خارج شوند!

فقط بخت یار "علی ربیعی" وزیر کار، "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو و "مجید انصاری" معاون پارلمانی رئیس جمهور نبود که اگر اندکی زودتر یا دیرتر از ساختمان سفید هیئت دولت خارج می شدند، آنها هم بدون مواجهه با اهالی رسانه به کار و زندگی شان می رسیدند.

البته از این میان تنها انصاری بود که مانند وزیر کشور چند جمله بر زبان آورد که بخش سیاسی خبرگزاری ها و روزنامه‌ها هم دست خالی نمانند وگرنه امروز کلّاً به روز اقتصادی دولتی ها تبدیل شده بود.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: