موج رسا
کد خبر: ۲۴
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۵

حجت ‌الاسلام علي باقري در گفت و گو با موج رسا، اظهار کرد: موقوفات موجود در استان زنجان شامل امامزاده‌ها، مساجد و موقوفات منفعتي و انتفاعي هستند.

وي با اشاره به اينکه تعداد موقوفات و رقبات استان به يک اندازه نيست، تصريح کرد: علت اين امر وجود چند رقبه در يک موقوفه است.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان زنجان در ادامه با اشاره به اينکه در حال حاضر 2 هزار و 371 موقوفه در استان زنجان وجود دارد، اضافه کرد: يک هزار و 500 مورد از اين موقوفات مساجد هستند.

وي با اشاره به برخي از اقدامات انجام شده در زمينه احياي موقوفات و بازسازي آنها افزود: خوشبختانه با تلاش‌هاي انجام شده تا کنون بسياري از موقوفات استان احيا شده است.

حجت ‌الاسلام باقري با اشاره به اينکه درآمد حاصل از موقوفات در محل نيات واقفان هزينه مي ‌شود، ادامه داد: ساخت حوزه‌هاي علميه و کمک به نيازمندان از جمله موارد هزينه موقوفات است.

وي در ادامه با اشاره به ساير اقدامات اداره کل اوقاف در طول سال تصريح کرد: با برآورد صورت گرفته سالانه بيش از 40 برنامه فرهنگي توسط اداره کل اوقاف اجرايي مي‌ شود.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان زنجان با اشاره به اينکه برنامه‌ هاي فرهنگي اداره کل اوقاف از همان نخستين روزهاي سال اجرايي مي ‌شود، اضافه کرد: عنوان برنامه ‌اي که به مناسبت ايام عيد و لحظه تحويل سال اجرايي مي‌شود، آرامش بهاري است.

وي خاطر نشان کرد: در قالب طرح آرامش بهاري به گردشگران مذهبي خدمات مختلفي از قبيل مشاوره‌هاي مذهبي، پزشکي و ... ارائه مي ‌شود.

حجت‌ الاسلام باقري همچنين به اجراي طرح سوگواره ياس نبوي نيز اشاره کرد و گفت: اين طرح در ايام شهادت حضرت زهرا (س) اجرايي مي ‌شود.

وي اجراي طرح نشاط معنوي را نيز از ديگر برنامه‌ هاي اجرايي اداره کل اوقاف در بقاع متبرکه و امامزاده‌ ها عنوان کرد و افزود: اين طرح به مناسبت ايام تابستان و به منظور افزايش نشاط و شادابي در بين دانش‌آموزان اجرايي مي‌ شود.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان زنجان با اشاره به اينکه از ديگر اهداف اجراي طرح نشاط معنوي بصيرت ‌افزايي در بين نسل نوجوان و همچنين ارتقاي سطح آگاهي آنها تصريح کرد: در قالب اين طرح موضوعات ديني مختلفي به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌ شود.

وي با اشاره به آموزش برخي از کتاب‌ هاي ديني به دانش‌ آموزان در قالب طرح مذکور افزود: اين کتاب براي دانش‌ آموزان در مقاطع مختلف تحصيلي تاليف شده است.

حجت ‌الاسلام باقري با اشاره به اينکه مطالعه و آموزش اين کتاب‌ ها تاثير بسزايي در ارتقاي سطح آگاهي دانش ‌آموزان دارد، اضافه کرد: خوشبختانه مشاهده مي ‌شود، که سالانه تعداد دانش‌ آموزان شرکت کننده در اين طرح بيشتر مي ‌شود.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: