موج رسا
کد خبر: ۲۴۵۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۱

به گزارش موج رسا, به نقل از وزارت بهداشت سیدرضا غلامی بیان کرد: بازرسان بهداشت محیط سراسر کشور به منظور ارتقاء سطح سلامت جامعه به ویژه جلوگیری و کنترل بیماری‌های مرتبط با آب و غذا موظف هستند در محل‌های برگزاری مراسم اعم از هیئت‌ها، مساجد، تکایا، حسینیه‌ها حضور داشته و بر نحوه توزیع نذورات نظارت داشته باشند.

 

وی با تأکید بر استفاده از آب سالم و لوله‌کشی برای پخت و پز، تهیه چای و شست و شوی ظروف افزود: در تهیه تذورات باید از مواد غذایی خام بسته‌بندی شده و مورد تائید وزارت بهداشت استفاده شود. همچنین فرآورده‌های گوشتی نیز باید مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور باشد.

 

وی با توصیه بر استفاده از نمک‌های یددار تصفیه شده اضافه کرد: در تهیه نذورات از روغن‌های با ترانس پایین استفاده شود. حبوبات و غلات مورد استفاده فاقد نم و رطوبت و کپک‌زدگی باشند و در صورت استفاده از سبزی و میوه به صورت خام، چهار مرحله سالم‌سازی، شامل پاک کردن، گندزدایی، انگل‌زدایی و شستشوی نهایی انجام شود. 

 

معاون فنی مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت بر استفاده از ظروف یک بار مصرف برپایه گیاهی برای آب آشامیدنی و بسته‌بندی مواد غذایی تأکید کرد و گفت: غدای پخته شده بلافاصله پس از طبخ باید مصرف شود.

 

غلامی با اشاره به فصل سرما و استفاده از وسایل گرمازا در محل برگزاری مراسم مذهبی، بر ضرورت رعایت نکات ایمنی به منظور جلوگیری از گازگرفتگی و آتش‌سوزی تأکید کرد.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: