موج رسا
پس از جنجال رسانه های جریان رادیکال اصلاحات؛
کد خبر: ۳۳۷۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۶

به گزارش موج رسا, به نقل از مرصاد، پس از انتشار خبر آغاز دومینوی تغییرات در دولت یازدهم آنهم در چند ماهه نخستین شروع به کار دولت در شبکه اطلاع رسانی دانا موجی از فضاسازی های غیر متعارف رسانه ای از سوی رسانه های رادیکال اصلاحات شکل گرفت.

در خبری که ماحصل گفتگوی شبکه اطلاع رسانی دانا با یک منبع آگاه بود آمده است: محمدعلی نجفی به دلیل «مشکلات قلبی و با توصیه پزشک» از حسن روحانی٬ رئیس جمهور٬ خواسته است که از او «در سمتی کم استرس‌تر استفاده کند» و در همین راستا از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا کرده است.

همچنین در این خبر از اختلافات مابین جهانگیری و رئیس جمهور پرده برداشته شده و آمده است: معاون اول رئیس‌جمهور چند شب پیش استعفا کرده و دلیل این استعفا نیز وجود برخی از اختلافات جهانگیری با تیم رئیس جمهور بوده است.

بعد از انتشار این خبر از سوی دانا و انعکاس آن در رسانه های مختلف افراد، نهادها و سازمان‌های مختلف مرتبط و غیرمرتبط با شبکه اطلاع رسانی دانا تماس گرفتند.

درخواست اصلی که در اکثر قریب به اتفاق تماس ها وجود داشت حذف این خبر از خروجی سایت بود؛ البته برخی از این افراد، سازمان ها و نهاد ها سعی کردند با تهدید و ارعاب و عصبانیت حرف خود را به کرسی بنشانند و بعضی های دیگر نیز از باب تعامل و با زبان نرم وارد شدند ولی در هر صورت خواسته نهایی آنان حذف خبر از خروجی بود.

بعضی‌ها هم در این تماس ها به دنبال کشف منبع آگاه دانا بودند که البته بر اساس قانون و عرف رسانه‌ای، دانا منبع خود را فاش نکرد.

با بی نتیجه ماندن این تلاش ها امروز روزنامه های رادیکال جریان اصلاحات سعی کردند خبر استعفا و تغییرات در دولت را فضاسازی عیله معاون اول جلوه داده و با فرافکنی از اصل خبر عبور کنند.

در حالی که حتی یک منبع و یا یک نفر از دولتی ها حاضر به تکذیب خبر جابه جایی ها نشده است روزنامه شرق نوشت: آنطور که منابع آگاه در دفتر اسحاق جهانگیری می‌گویند تمامی اخبار پیرامون معاون اول رییس‌جمهوری و استعفای او شایعه است و او به‌زودی به نمایندگی از روحانی به استان‌های قم و سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد

Untitled323.

روزنامه شرق مطلب خود را با عنوان روز پر حاشیه دولت منتشر کرده است.

اما روزنامه اعتماد با واکنشی ناشی از دستپاچگی بیشتر همه این حواشی را خبرسازی علیه معاون اول لقب داد و در گفتگویی با محمد صادق، مشاور ارشد رییس جمهوری خبر استعفای جهانگیری و سایر جابه جایی در دولت را برای تضعیف آنچه که کار مهم دولت در تحویل به موقع لایحه بودجه خوانده تفسیر کرده است.

البته با فرافکنی خاصی این خبر را به پیش از انتخابات نیز ربط داده و تفسیرهای دور از ذهنی را ارائه داده است.

به همه این سر و صدا ها و برای انتشار یک خبر معمولی که خیلی راحت تأیید و یا تکذیب می شود از رسانه هایی که پیشتر ظرفیت خود در مواجهه با اخبار و آراء متفاوت را نشان داده اند عجیب نیست و این حجم از فشارها و فرافکنی ها از همین دست رسانه ها طبق تجربه انتظار می رفت.

Untitled

همه این مسائل گذشت تا اینکه بالاخره از میان جار و جنجال روزنامه های دستپاچه پرده ای از اخبار منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دانا تأیید و نجفی، ساختمان میراث فرهنگی را به سمت خانه اش ترک کرد.

پایگاه اطلاع رسانه ای ریاست جمهوری با انتشار متن موافقت رئیس جمهور با استعفای نجفی در واقع آب سردی بر پیکره همه کسانی ریخت که نشان دادند جابه جایی های احتمالی چندان با منافع آنها سازگار نیست.

جهانگیری، نعمت زاده، نجفی و بسیاری از افرادی که احتمالا جمع بندی دولت حاکی از به کارگیری افراد کارآمد تر به جای آنهاست موضوعی است که بسیاری از رسانه ها و گروه هایی که منافع خود را در خطر می بینند در برابر آن ساز ناکوک به دست گرفته و جنجال آفزینی می کنند.

به راستی خبر تغیراتی که احتمالا یک دومینوی چند مهره ای در دولت است و تا کنون هم نه تنها تکذیب نشده بلکه اولین مهره آن هم فرو ریخته است به ضرر چه کسانی تمام می شود؟ آیا اگر دولت برای عملی کردن بسیاری از شعارهایش بخواهد از افراد کارآمد تری استفاده کند باید به هزینه جنجال رسانه های رادیکال جریان اصلاحات را تحمل کند؟

پس از علنی شدن بسیاری از اختلاف نظرها بین دولت و اصلاحطلبان، برخی از تحلیل ها حاکی از این مسئله است که اصلاحات با این شرایط چندان میلی به موفقیت دولت روحانی ندارد. بنابراین اولا خروج برخی از مهره مثل جهانگیری که نزدیکی بیشتری با هاشمی دارند را نمی پذیرند و ثانیا از اضافه شدن افراد کارآمد به کابینه آن هم به جانشینی امثال آقایان جهانگیری و نعمت زاده نگرانند.

باید منتظر نشت و دید که رئیس جمهور چه تدبیری برای مدیریت این اوضاع خواهد اندیشید.

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: