موج رسا
موج رسا گزارش می دهد
کد خبر: ۴۳۱۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۱

به گزارش موج رسا, دوچرخه سواری از ورزش های جذاب و همگانی است كه تاكنون به طور شایسته در زنجان به آن توجه نشده است.

با توجه به حجم ترافیك و از طرفی مشغله های زندگی شهری دوچرخه می تواند جایگزین وسایل نقلیه حتی برای مسافت های كوتاه شود.

باید ضمن گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه‌،دوچرخه ‌سواری را از جاده‌ها به درون شهر و محلات سوق داد.

برگزاری مسابقه های دوچرخه سواری به مناسبت های مختلف می تواند راه حل مناسبی برای گسترش و توجه به این رشته ورزشی محسوب شود.

توسعه كمی و كیفی باشگاه های دوچرخه سواری ،ایجاد ایستگاه های دوچرخه سواری نیز از اقدام های موثر برای همگانی كردن و گسترش ورزش دوچرخه سواری محسوب می شود.

 

دوچرخه سواری

 

عدم وجود ایستگاه های دوچرخه سواری در زنجان، موجب شده تا مردم رغبت کمتری برای استفاده از این وسیله حمل و نقل داشته باشند.

استان زنجان که در ورزش دوچرخه سواری حرف هایی برای گفتن دارد، تا کنون در عمومی کردن این ورزش اقدامی انجام نداده و این ورزش همگانی که مورد علاقه بسیاری از افراد جامعه است، ابتر باقی مانده است.

در هر منطقه شهر زنجان که باشی فرقی نمی کند، ایستگاه دوچرخه سواری در زنجان وجود ندارد و اگر تعداد محدودی از همشهریان با دوچرخه تردد می کنند، از سوی مردم به بی بضاعتی محکوم می شوند.

پارک های زنجان نیز استانداردهای لازم را برای دوچرخه سواری نداشته و جایی در این پارک ها برای علاقه مندان به دوچرخه سواری در نظر گرفته نشده است.

زنجان از وجود  پیست های استاندارد دوچرخه سواری محروم بوده و در کنار همه محرمیت های تفریحی و گردشگری از نداشتن مکانی برای دوچرخه سواری علاقه مندان نیز بی بهره است.

طرح ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در برخی استان های کشور به خوبی اجرا می شود، اما زنجان همچنانکه در دیگر ظرفیت های محروم است در استفاده از دوچرخه سواری که همه استان ها از آن برخوردارند محرومتر و گاهی این سئوال پیش می آید که زنجان تا کی باید با چنین محرومیت هایی دست و پنجه نرم کند و کی محرومیت زنجانی ها به پایان می رسد، احداث پیست و جایگاه های دوچرخه سواری برای مسئولان چرا مورد توجه نبوده است.

 تشکیل گروه هایی برای رونق دادن دوچرخه سواری،نشست های هفتگی با حضور طرفداران ورزش و محیط زیست،  انجمن دوچرخه سواران از ظرفیت هایی است که در بسیاری از استان ها وجود دارد، اما زنجان از چنین برنامه هایی محروم است.

گفتنی است، فرهنگ دوچرخه سورای نیز در زنجان پایین بوده و مردم نتوانسته اند از این ظرفیت مه فواید بیشماری دارد، استفاده کنند.

دوچرخه سواری دارای فواید بیشماری است که باید به فرهنگ تبدیل شده و با ایجاد ظرفیت های لازم مردم را به استفاده از آن تشویق کرد.

سیاست های تشویقی از جمله در اختیار گذاشتن دوچرخه با قیمت مناسب و آموزش نحوه استفاده از دوچرخه می تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد.

 

*فواید دوچرخه سورای

توسعه تكنولوژی و پیشرفت ماشین آلات، در كنار تمامی مزایای خود، باعث شده است كه زندگی افراد، كم تحرك تر و ساكن تر شده و این عدم تحرك و فعالیت عضلات و ماهیچه ها كه منجر به سست شدن آنها می شود، عواقب ناگواری به همراه خواهد داشت.

 در صورتی كه به راحتی می توان از بروز این آسیب ها جلوگیری كرد.

خوشبختانه امروز با تغییر نگرش ایجاد شده و احساس نیاز به داشتن زندگی سالم تر و شاداب تر، تعداد افرادی كه به ورزش كردن روی آورده اند، روز به روز، رو به افزونی است.

در اینجا نكته با اهمیت این است كه با توجه به تفاوت های اساسی افراد از نظر قدرت، استقامت و انعطاف پذیری بدنی لازم است ابتدا هر فرد نیازهای خود را بشناسد و به تدریج زیربنای مناسبی برای فعالیت های ورزشی متناسب با شرایط شخصی خود فراهم آورد.

دوچرخه سواری یكی از ورزش هایی است كه دسترسی به آن آسان بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای استفاده ممتد از خودرو باشد.

ضمن اینكه استفاده از دوچرخه موجب كاهش آلودگی هوا با توجه به عدم مصرف سوخت می شود.

دوچرخه سواری یك تمرین و ورزش هوازی است كه به استقامت قلب و عروق كمك می كند، این ورزش یك فعالیت منظم است كه می تواند تأثیر به سزایی در تناسب قسمت بالای پا و مچ پا داشته باشد و به تقویت ماهیچه های اطراف زانو و پشت ران، مفاصل زردپی لیگافتها، ماهیچه های چهارسر ران، همتسرینگ ولگن كمك می كند.

بیشتر فعالیت های ورزشی كه دارای ضربه های موزون و هماهنگ هستند مانند دویدن و دوچرخه سواری، می توانند منجر به كارآیی منظم سیستم قلبی و تنفسی شوند، بسیاری از افرادی كه می دوند از دوچرخه سواری به عنوان یك ورزش تكمیلی استفاده می كنند، ضمن اینكه دوچرخه سواری به انجام فعالیت های كششی نیز كمك می كند.

 

*غنی سازی اوقات فراغت با دوچرخه سواری

دوچرخه سواری نه تنها می تواند اوقات فراغت را در تابستان پر کند، بلکه راهی عالی برای ارتقای فیزیک و اندام به شمار می رود، بالا بردن مصرف اکسیژن بدن، تقویت قدرت عضلانی پاها، تقویت توانایی بدن برای جلوگیری از ساخت اسید لاکتیک و کاهش درصد چربی بدن از فواید این ورزش است.

 از دیدگاه قدرتی، دوچرخه سواری به دویدن بعنوان یک ورزش قلبی-عروقی ارجحیت دارد چون در دوچرخه سواری به طورمداوم علیه یک مقاومت در حال ورزش هستید.

تنها پیست دوچرخه سواری سرپوشیده زنجان نیز به بهره برداری نرسیده و تنها در محل پارک بانوان آموزش دوچخه سواری به علاقه مندان ارائه می شود.

موج رسا، امیدوار است، مسئولان از جمله شهرداری، هیئت دوچرخه سورای زنجان، سازمان همیاری شهرداری های زنجان و سازمان ورزش و جوانان همتی ویژه در این زمینه به کار بگیرد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: