موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

روز جهانی کودک تلنگری برای توجه به نیازهای کودکان محسوب می شود.

کد خبر: ۴۳۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۹

به گزارش موج رسا، روز جهانی کودک روزی است که برای یادبود و افتخار کودکان شناخته شده است، کشورها و سازمان‌ های بین ‌المللی مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده و مراسم این روز را در آن جشن می‌ گیرند.

امروز روز جهانی کودک است که از سوی سازمان ملل متحد اعلام شده‌است، در این روز مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۵۹اعلامیه حقوق کودک و در سال ۱۹۸۹ نیز کنفوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد.

۱۶مهر برابر با ۸ اکتبر روز جهانی کودک است، روزی که برای همه خاطره انگیز است یاد کودکی خود  و یا لذت داشتن کودکی که برای او زنده ماندن برایت معنی یافته است.

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم انجمن عمومی سازمان ملل برای حمایت از کودکان مرکز یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد)را ایجاد کرد و در سال ۱۹۵۳ یونیسف یکی از بخش های دائمی سازمان ملل شد و این چنین بود که ۸ اکتبر  ۱۶مهر ماه روز جهانی کودک نام گرفت .

کودکی کردن و کودکی داشتن و پاکی و شفافی و زلالی و معصومیت کودکی را حفظ کردن و در بزرگی خود قلب کودکانه داشتن آروزی بزرگی است که همه افراد جامعه دارند.

روز جهانی کودک یاد آور حقوق کودک به همه افراد جامعه است،حقوق کودک خود و همه کودکان جهان،کودکانی که حق طبیعی آنان است که تجربه کودک بودن را در سنین کودکی داشته باشند و به یکباره سر از آوارگی و جنگ و یتیمی و حبس و فقر و خشونت و وحشت و محرومیت و بردگی و کار در نیاورند. 

داشتن خانه و کاشانه، آرامش و صلح، پدر و مادر مسئولیت پذیر، تغذیه مناسب و تفریح و شادی کافی، برخورداری از بهداشت و سلامت کامل و احساس امنیت و امید به آینده ،حق برخورداری از آموزش و یادگیری همه و همه از حقوق اولیه و لازم و ضروری آنان است .

پیمان نامه حقوق کودک همه ی این تکالیف را به ما یادآور می شود و از ما می خواهد که بدان پایبند باشیم ،این پیمان نامه که در سال ۱۹۸۹میلادی در سازمان ملل به تصویب رسیده و از سال ۱۹۹۰به اجرا درآمده دارای یک مقدمه و ۵۴ ماده از جمله هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد،زمانی که در رابطه با کودک تصمیم گیری می شود باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد،کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند و کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و در تمامی اموری که به آنها مربوط می شود این نظرات باید مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است، همزمان با سراسر کشور برنامه های مختلفی نیز در استان زنجان به مناسبت روز کودک برگزار می شود.

 

*جشن روز جهانی کودک در زنجان برگزار می ‌شود

جشن روز جهانی کودک برای پنجمین سال پیاپی در موسسه خیریه استاد روزبه زنجان برگزار می ‌شود

امروز شانزدهم مهرماه 1392، این موسسه بار دیگر میزبان کودکان زنجانی است تا در کنار هم یک روز به یاد ماندنی را رقم بزنند.

این برنامه که از ساعت 9 بامداد سه شنبه آغاز می ‌شود تا ساعت 7 عصر ادامه دارد.

موسسه خیریه روزبه در ساعات صبح میزبان مدارس و مهد‌های کودک زنجان است و خانواده‌ های زنجانی به همراه کودکان خود می‌ توانند از ظهر تا غروب آفتاب میهمان این موسسه باشند.

در این مراسم غرفه‌ های مختلف بازی، نقاشی، خلاقیت، فروش مواد غذایی تولید موسسه، مشاوره و... وجود دارد و کودکان می ‌توانند در کنار آن به بازی و شادی بپردازند.

جشن روز جهانی کودک برای پنجمین سال متوالی است که در موسسه خیریه روزبه زنجان برگزار می‌ شود تا عواید آن برای حمایت از کودکان بی ‌سرپرست و بد سرپرست هزینه شود.

یکی از اهداف برگزاری این جشن این است که سعی ‌شود همه کودکان در فضایی دوستانه، فارغ از تمامی غصه‌ ها لبخندشان را چند ساعتی باهم به اشتراک بگذارند و لحظات شادی را تجربه کنند.

 

روز کودک

 

 

*حرکت کارناول شادی کودکان در زنجان

معاون امور اجتماعی اداره‌ کل بهزیستی استان زنجان با اعلام برنامه‌ های هفته کودک در این استان، گفت: همزمان با هفته کودک روز شانزدهم مهرماه سال‌ جاری کارناوال شادی کودکان زنجانی به راه می ‌افتد.   جلال خدابنده لو اظهار کرد: کارناوال شادی کودکان زنجانی با حضور کودکان همه مهدهای کودک و مراکز نگهداری کودکان این شهر از ساعت 10 صبح شانزدهم ماه جاری از محل اداره ‌کل بهزیستی استان زنجان به سمت بلوار آزادی حرکت می کند.   وی با اشاره به نامگذاری روزهای هفته کودک افزود: هفته کودک از 15 لغایت 21 مهرماه است که نخستین روز این هفته با عنوان کودک،خانواده و رسانه نام‌گذاری شده است.   معاون امور اجتماعی اداره‌ کل بهزیستی استان زنجان کودک، آموزش، مراقبت و سلامت، کودک، بازی و تربیت، کودک و ایمنی، حقوق کودک،کودک با نیازهای خاص و کودک، شهرنشینی و طبیعت را ازعناوین روزهای هفته کودک اعلام کرد.   خدابنده لو با بیان اینکه 18 نهاد مختلف در اجرای برنامه‌ های هفته کودک در استان زنجان مشارکت دارند، گفت: طی هفته کودک میزگردها و مصاحبه ‌های متناسب با نیاز کودکان و والدین با حضور کارشناسان و مسئولان ذی‌ربط از رسانه ‌های مختلف منتشر خواهد شد.   وی، از برگزاری نمایشگاه سه روزه‌ ای به مناسبت هفته کودک در پارک ملت خبرداد و گفت: در این نمایشگاه که از 15 لغایت 17 مهرماه برگزار می‌ شود، برنامه ‌های متنوعی اعم از موزیک، مسابقات متنوع و تئاتر کودکان اجرا خواهد شد.   خدابنده‌ لو، افتتاح سینما و تئاتر کودک با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، همایش همیاران پلیس، عیادت از کودکان قربانی تصادفات و کودکان بیمار را از دیگر برنامه‌ های هفته کودک برشمرد و خاطرنشان کرد:طی این هفته مسابقات ورزشی مخصوص مهدهای کودک، بازدید از سازمان آتش نشانی و هلال احمر و بازدید رایگان از موزه‌ های تاریخ طبیعی توسط کودکان مهدهای کودک استان زنجان انجام خواهد شد.

گفتنی است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شهرداری زنجان و سایر ارگان های ذیربط برنامه های مختلفی را در طول هفته کودک در زنجان برگزار می کنند.

یکی از والدین زنجانی نیز با اشاره به برنامه های روز کودک گفت: اگر در طول سال به نیازهای کودکان توجه شود، آثار بهتری خواهد داشت.

مونا سرداری که کودک خود را برای جشن روز کودک همراهی می کند، افزود: کودکان نیازهای چندانی ندارند جز اینکه برای شاد کردن آنها گام هایی برداشته شود.

وی با بیان اینکه جشن روز کودک فرصتی برای بازنگری برنامه های این روز است، گفت: در استان زنجان برنامه های خوبی برگزار می شود.

این مادر زنجانی برگزاری چنین برنامه هایی را برای حضور کودکان در کنار هم مطلوب ارزیابی کرد و گفت: سازمان بهزیستی استان اقدام خوبی را امسال آغاز کرده است.

وی بر ضرورت رسیدگی به وضعیت کودکان تحت پوشش بهزیستی تاکید کرد و گفت: این کودکان حق دارند در کنار سایر کودکان شاد باشند.

محسن ایمانی نیز حضور کودکان را در جشن روز کودک خوب توصیف کرد و گفت: شور و حال کودکان در برنامه های روز کودک افزایش می یابد.

وی با اشاره به پاکی و صداقت کودکان گفت: باید خانواده در تربیت کودک به قدری جدیت به خرج دهد که کودک در آینده دچار مشکلات نشود.

این پدر تربیت کودکان را ضروری دانست و گفت: کودک همچون لوح سفیدی است که هر چه در آن بنویسی پاک نمی شود، پس باید تلاش کرد، کودکان را به خوبی هدایت کرد.

وی برگزاری جشن روز کودک را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:کودکان زنجانی امروز مدیون برنامه ریزی های خوب سازمان ها هستند.

یکی از کودکان شرکت کننده در این مراسم نیز که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید حضور خود در کارونال شادی روزکودک را دوست داشت.

موج رسا امیدوار است، حقوق کودکان مورد توجه سازمان های مختلف بوده و برنامه ریزی مطلوبی برای کودکان انجام و نیازهای کودکان مورد توجه قرار گیرد.

برای پدر و مادر شناخت نیازهای جسمی فرزندشان از جمله تغذیه، تهیه لباس های گرم یا خنک به هنگام سرما و گرما، تنظیم ساعات خواب در زمان مناسب آسان است، ولی نیازهای روحی و احساسی کودک ممکن است مشخص نباشد.

سلامت روانی کودک اجازه می دهد تا بچه ها خوب فکر کنند از نظر اجتماعی پیش رفت کنند و ضمن داشتن خلاقیت که لازمه آن تشویق و کمک پدر و مادر است، مهارت های جدید را به خوبی بیاموزند.

علاوه بر این ها داشتن دوستان خوب و شنیدن کلمات و جمله های تشویق آمیز از جانب بزرگسالان، برای کمک به پیش برد اعتماد به نفس و ایجاد عزت نفس مهم بوده، نگرش آن ها را نسبت به زندگی بهبود می بخشد.

عشق، امنیت و پذیرش باید در قلب افراد خانواده باشد،کودکان نیاز به آن دارند که بدانند عشق و محبت شما بستگی به اعمال آن ها ندارد.

اشتباهات و شکست ها و ندانم کاری ها را باید انتظار داشت و پذیرفت که اعتماد در خانه ای رشد مییابد که مملو از عشق و توجه بدون قید و شرط باشد.

تشویق، اولین قدم های کودک و یا توانایی او برای یادگیری یک بازی جدید را سرعت می بخشد، به آن ها برای علاقه مند شدن به کشف و یادگیری محیط شان کمک می کند. بگذارید بچه ها در محیطی امن که صدمه ای به آن ها وارد نشود بازی کنند و چیزهای جدید کشف نمایند، گاه گاهی با لبخند زدن و صحبت کردن به آن ها اطمینان ببخشید، بعضی وقت ها در فعالیت های آن ها شرکت کنید و با آن ها هم بازی شوید هیچ لذتی برای یک کودک بیش تر از کشتی گرفتن با پدر و یا مهمان بازی کردن با مادر نیست، توجه شما در به وجود آوردن اعتماد به نفس و خود باوری آن ها مؤثر خواهد بود.

گاهی والدین وقتی از شیطنت های فرزند خود کلافه می شوند با گفتن کلمات یا عباراتی نظیر، «ای وای از دست این بچه» «کلافه شدم!» «دیوانه ام کرده است!» یا «شیطان!» و «غیر قابل تحمل!» خشم خود را خالی می کنند در حالی که این گونه عکس العمل ها می تواند در آینده اثر بسیار ناگواری روی کودک داشته، به او بقبولاند که او واقعاً غیر قابل تحمل است، پس سعی کنیم خشم خود را با گفتن این گونه کلمات ابراز نکنیم و انتظار نداشته باشیم که آن ها هم همیشه مانند یک بزرگ سال رفتار معقول و واقع بینانه داشته باشند.

بچه های کوچک نیاز به اهداف واقع بینانه دارند تا آرزوهای آن ها را با توانایی های شان مطابقت دهد، بچه های بزرگ تر با کمک شما می توانند فعالیت هایی را انتخاب نمایند که توانایی های آن ها را آزموده و اعتماد به نفس آن ها را زیادتر کند، کمک کنیم تا کودکان مان که سازندگان جامعه فردا هستند خود را باور کنند و از نظر روانی آن قدر توانا شوند که بتوانند پدران و مادران خوب فردا باشند.

این مطالب بخشی از نیازهای کودکان است که روانشاسان به آن تاکید داشته و همواره به والدین گوشزد می کنند، موج رسا امیدوار است این گزارش بخشی از نیازهای والدین را برای شناخت کودکانشان را فراهم کرده باشد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: