موج رسا
گزارش موج رسا از آیین غلط چهار شنبه سوری

هر ساله با نزدیک تر شدن به چهار شنبه آخر سال حوادث ناگواری در کشور به وقوع می پیوندند که در اثر بی توجهی و استفاده مردم از مواد محترقه به وجود می آید.

کد خبر: ۴۳۷۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۲

به گزارش موج رسا, هر ساله با نزدیک تر شدن به چهار شنبه آخر سال حوادث ناگواری در کشور به وقوع می پیوندند که در اثر بی توجهی و استفاده مردم از مواد محترقه به وجود می آید.

چهار شنبه سوری اگر چه به عنوان جشن پایان زمستان و آغاز فصل بهار در بین مردم جا افتاده است اما حوادث ناگوار و ناخوشایند این روز مذاق مردم را تلخ کرده و عید را به تلخ کامی تبدیل می کند.

اگر چه هر ساله آمار کشفیات پلیس در زمینه مواد محترقه افزایش می یابد، اما حوادث تلخ این روز همچنان ادامه دارد و اطلاع رسانی و توزیع بروشورها کارساز نشده است.

در سال جاری پلیس زنجان از آمادگی خود برای مقابله با هنجارشکنان خبر می دهد و فرمانده نیروی انتظامی زنجان معقتد است، در شرع و قانون جایگاهی برای چهار شنبه سوری دیده نشده است، چهارشنبه سوری زاییده ، عقبه و ریشه ای ندارد، سنتی در خصوص چهارشنبه سوری وجود ندارد و خرافه پرستی در این زمینه حاکم است.

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژهٔ چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری در زبان کُردی که به معنی سرخ است ساخته شده‌است، آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود، که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند ،«زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد، به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد، چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

در سال‌های اخیر، رسانه‌های ایران توجّه بیشتری به خطرات احتمالی ناشی از این مواد نشان می‌دهند، چهارشنبه سوری يعنی چهارشنبه عيش و عشرت و ميرساند که اين شب را برای جشن و سرور بنياد گذاشته اند، اين جشن ملی از قديمترين زمانهای تاريخ در ميان ايرانيان بوده است ،شب چهارشنبه سوری در ايران آئين خاص و تشريفات گوناگون دارد که هر يک از آنها را در ناحيه ديگر ميتوان يافت .

 

آیین غلط چهار شنبه سوری

 

 

*چهار شنبه سوری آیینی بدعت گذاری شده

آئين چهارشنبه سوری يا شب چهارشنبه آخر سال بر دو قسم است يک قسمت از آن عمومی و مشترک ميان تمام مردم ايران است که حتی بعضی از آنها را در ملل ديگر نژاد آريا ميتوان يافت و قسمت ديگر آئين خصوصی است که مردم تهران بدعت گذاشته اند و از اينجا کم و بيش بشهرهای ديگر ايران رفته است ، آن قسمت از آئين اين شب که درتمام ايران معمول است از کرمان گرفته تا آذربايجان و از خراسان تا خوزستان و از گيلان تا فارس يعنی تمام اين دشت وسيع که ايران امروز را فراهم ساخته است و زيباترين بقايای ايران باستانی است در هر شب چهارشنبه آخر سال با شور و دلبستگی خاصی آشکار ميشود تمام مردم آذربايجان چه در شهر و چه در ده ها در آن شرکت دارند و حتی هنوز در ميان مردم قفقاز معمول است ، ايرانيانی که از ديار خود دور افتاده اند نيز آن را فراموش نميکنند و ايرانيان مقيم ترکيه و مصر و هندوستان نيز در جامعه خود اين رسوم و آداب را معمول ميدارند.

 

آیین غلط چهار شنبه سوری

 

  *برخورد پلیس با هنجار شکنان چهارشنبه سوری برخوردی سلبی و قاطعانه خواهد بود

فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان در گفت و گو با موج رسا، اظهار کرد: چهار شنبه سوری بیشتر به یک عادت اجتماعی تبدیل شده است، اگر این مراسم خوب مدیریت نشود به یک نابهنجاری تبدیل شده و تبعات منفی بسیاری را در بر خواهد داشت.

وی با تاکید بر برخورد جدی با کسانی که در این روز هنجارشکنی می‌کنند، تصریح کرد: برخورد پلیس با این هنجار شکنان برخوردی سلبی و قاطعانه خواهد بود به طوری که کسانی که در این زمینه بازداشت شوند تا پایان (15 فروردین) سال آینده مهمان پلیس خواهند بود.

فرمانده انتظامی استان زنجان محله محوری را شعار پلیس در حفظ امنیت جامعه عنوان کرد و بیان داشت: نقش خانواده‌ها در کنترل و مدیریت حوادث آخر سال بسیار تاثیرگذار است.

صالحی با بیان اینکخ با قانون شکنان برخورد شدید صورت می گیرد، افزود: قانون شکنان تا آخر تعطیلات میهمان پلیس هستد.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای برنامه های پلیس در ایام تعطیلات ادامه داد: 4 هزار و 500 نیرو در این ایام به مردم خدمات رسانی می کنند.

 

موج رسا

 

وی با بیان اینکه هدف پلیس ایجاد آرامش برای مردم است، خاطرنشان کرد: پلیس به عنوان حافظ اموال مردم در تعطیلات نوروز به مردم خدمات رسانی می کند.

فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان با اشاره به اینکه 500 گشت در سطح استان در این ایام فعال هستند، ادامه داد:17 ایستگاه نیز علاوه بر مقرهای انتظامی خدمات لازم را ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه پلیس راهور نیز با 45 تیم گشتی در محورهای مواصلاتی ارائه خدمت می کند، ادامه داد: 248 نفر نیز در ماسئل ترافیکی خدمات ارائه می کنند.

سردار صالحی یادآور شد: 73 تیم گشتی نیز خدمات ترافیکی به مردم ارائه خواهند داد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: