موج رسا
کد خبر: ۴۷۷۲
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۰

به گزارش موج رسا, به نقل از ابنا، تعیین هیئت منصفه برای محاکمه «ابوحمزه المصری» روحانی افراط‌گرای بریتانیایی در نیویورک آغاز شده است.

ابوحمزه 54 ساله، امام جماعت سابق مسجد فینسبری‌پارک در شمال لندن بود به همراه چهار نفر دیگر که همگی متهم به اقدامات تروریستی هستند با صدور حکم نهایی دادگاه عالی بریتانیا در سال ۲۰۱۲ به آمریکا مسترد شد.

ابوحمزه متهم به حمایت از شبکه القاعده، توطئه ربودن گردشگران خارجی در یمن و ایجاد یک اردوگاه آموزش القاعده در ایالت اورگون آمریکاست اما او این اتهامات را رد می‌کند.

ابوحمزه به همراه چهارتن دیگر که به فعالیت‌های تروریستی متهم شده‌اند و همگی در بریتانیا زندگی می‌کردند، از سوی آمریکا تحت پیگرد قرار داشتند؛ اما استرداد آنها از بریتانیا به آمریکا سال‌ها به طول انجامید.

ابوحمزه که به گفته وکلایش به بی‌خوابی مزمن مبتلاست و به دلیل ۸ سال حبس، دچار افسردگی شده است به ترویج اندیشه ایجاد خلافت اسلامی و حمایت از گروه‌های تندرو از جمله شبکه القاعده مشغول بود و در سال ۲۰۰۴ برای مدتی بازداشت شد.

وی همچنین تلاش داشته است اردوگاهی را برای آموزش اقدامات تروریستی برپا کند و در آدم‌ربایی در یمن که منجر به مرگ چهار گروگان شد، دست داشته است.

ابوحمزه متولد مصر سال‌ها به عنوان امام جمعه مسجد فینسبری‌پارک در شمال لندن بوده و سخنرانی‌های آتشینی در این مسجد انجام می‌داده است. وی یک چشم خود را بر اثر جراحات در جنگ در افغانستان از دست داده و دست راستش مصنوعی است.

از دیگر اتهامات وی فراهم کردن تجهیزات برای گروه القاعده و طالبان است و سنگین‌ترین حکم ابوحمزه حبس ابد خواهد بود.

 
 
 
 
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: