موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

مسگری به عنوان هنر دست زنجانی ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در حال حاضر مورد توجه مردم برای تزئین و استفاده از ظروف مسگری است.

کد خبر: ۵۳۳۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۵

به گزارش موج رسا, شنیدن واژه مس و مسگری، تداعی‌کننده شهر زنجان و بازار مسگران است و هنر فلزکاری از صنایع دستی معروف این استان به شمار می رود، مردم این دیار از قدیم الایام تا کنون از فلزات رنگین صنایع مختلفی می سازند که هر زنجانی حداقل یکی از دست‌ساخته‌های آن را در خانه خود دارد.

 

مسگر

 

با کشف کوره ذوب مس در سگز آباد قزوین واقع در (تپه قبرستان) و نزدیک بودن این منطقه از لحاظ جغرافیایی به زنجان می توان به قدمت استفاده از این فلز در زنجان پی برد.

 

مسگر

 

اوج هنر فلزکاری دوره اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره زنجان در کنار مراکزی چون خراسان، موصل، همدان، ری و اصفهان یکی از مهمترین قطبهای فلزکاری محسوب می شده و در این دوره نیز زنجان به عنوان یکی از مهمترین مراکز تهیه ظروف مرصع کاری شده ، مطرح بوده است.

 

مسگر

 

امروزه ظروف مسی با استفاده از ورق مس و روش چکش کاری گرم و سرد ساخته می شود.

به گفته کارشناس صنایع دستی استان زنجان، در حال حاضر بعد از دو دهه افول، شمار مسگری های شهر زنجان از 10 مغازه به 150 مغازه مسگری افزایش یافته است و فعالیت های مسگران زنجانی زمینه صادرات آن را به استانهای همجوار و حتی کشورهای همسایه همچون عراق فراهم کرده است.

 

مسگر

 

استادان ((مشهود مکاری بردبار))،((محمد علی سعیدی)) و((علی خدایی)) از اساتید این صنعت اصیل در استان زنجان به شمار می روند.

اما از جمله مشکلات کنونی صنعت مسگری زنجان، بالا رفتن قیمت اولیه تمام شده،در نوسان بودن قیمت ها، افزایش حامل های انرژی مواد اولیه و نبود بیمه برای صنف مسگران را می توان نام برد که توجه به این موضوع می تواند به پویایی و رشد بیشتر آن منتهی شود، همچنانکه حمایت های مسئولان استانی در چند سال اخیر رونق دوباره ای به این هنر کهنسال بخشیده و خیابان های شهر زنجان دوباره شاهد فعالیت های مسگران شده است.

 

مسگر

 

ولی الله پناهی از مسگران قدیمی شهر زنجان است که امروز در این عرصه فعالیت می کند و شاکر خداوند متعال است.

این هنرمند زحمت کش 20 سال در این عرصه فعالیت کرده و امروز دیگر دستانش یاری گرش نیستند اما با همه این احوال در بازار حضور دارد و به کار خود ادامه می دهد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: