موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

حج به عنوان یکی از تاثیرگذارترین سفرهای انسان،كانون معارف الهي محسوب می شود.

کد خبر: ۶۱۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۲

به گزارش موج رسا،یکى از عبادتهاى بزرگ اسلامى حج است، حـج یک عبادت دسته جمعى است که هر سال در روزهاى معینى در سرزمین تاریخى و با شکوه  مکه انجام مى گیرد‌.

 ایـن نـوع عـبادت عـلاوه بـر ایـن که پیوند استوارى میان بنده و خدا به وجود مى آورد، مى تواند از جهـات گـوناگونى مبدا اثرات سودمند و ارزنده اى در اجتماع اسلامى باشد.
حج به عنوان یکی از برنامه‌ های معنوی و تاثیرگذار دینی از اهمیت والایی برخوردار است.

باید از فرصت حج برای خودسازی و رسیدن به کمال معنوی استفاده شود، چرا که فرصت حج فرصتی برای افزایش خودآگاهی و خودسازی در انسان است.

حج تنها حركات و اعمال و لفظ‌ها نيست و با كلام و لفظ خشك، انسان به خدا نمي‌ رسد، حج كانون معارف الهي است كه از آن محتواي سياسي اسلام را در تمامي زواياي زندگي بايد جستجو نمود، حج پيام آور و ايجاد بناي جامعه ‌اي به دور از رذايل مادي و معنوي است، حج تجلي و تكرار همه صحنه ‌هاي عشق آفرين زندگي يك انسان و يك جامعة متكامل در دنياست.
مهمترین فلسفه حج بعد معنوی آن است، زمانیکه انسان احرام می بندد، یک انقلاب درونی عجیب در وی بوجود می آید که فقط خداوند از آن آگاه است، چنانکه، انسان از جهان مادی گریخته و به جهان صفا و صمیمیت وارد می شود.
مناسک حج، مراسم پرشکوه عبادی با یک روح همگانی است، بدون تردید، اولین و زیباترین آهنگ و برجسته ترین شاخصه حج، شعار توحید است.

هر سال میلیون ها انسان مسلمان، از گرداگرد گیتی با قصد عبادت و تقرب، همراه و هم صدا طنین توحید را سر می دهند.
در واقع حج، حقیقتی توحیدی، ميثاقی ميان بنده و پروردگار، بلندترین پروازها و از بزرگترين فريضه هاى الهى است.
مراسم حج، عاملی موثر برای وحدت صفوف مسلمین، مبارزه با همه تعصبات ملی و نژاد پرستی و راهی برای از بین بردن خفقان های نظام های ظالمانه است.

مسلمانان با روحیه ای بالاتر، امسال نیز مراسم دشمن شکن را انجام داده و همدلی و تقویت پیوندهای اسلامی بدون در نظر گرفتن ملیت ها، قومیت ها و مذهب ها مورد توجه جدی قرار گرفت.

کـنگره سالانه حج همواره الهام بخش بسیارى از جنبش هاى آزادى خواهى و نهضتهاى عظیم براى گسستن زنجیرهاى ظلم و ستم و تعدى بوده است و این نکته با مراجعه به تاریخ ‌اسلامى و انقـلابهـاى فـرزندان اسـلام روشن مى شود.

مدیر حج و زیارت استان زنجان نیز در گفت و گو با موج رسا با بیان اینکه 847 نفر زائر زنجانی امسال به حج مشرف شدند، افزود: هفت کاروان مدینه بعد 16 و 17 آبان ماه سال جاری به استان می آیند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار موج رسا در خصوص اینکه چرا کاروان های زنجان از فرودگاه اعزام نشدند، افزود: اعزام زائران بحت گسترده ای است که با برنامه ریزی سازمان مرکزی حج و زیارت انجام می شود.

فرامرز بابایی با اشاره به اینکه مهم ترین عامل در اعزام زائران اجازه پروازهایی سازمان هواپیمایی صعودی ست، افزود: با توجه به محدودیت های اجازه پرواز، سازمان مرکزی با یک اجازه پرواز تعداد بیشتری از زائران را به حج اعزام می کند.

وی ادامه داد: فرودگاه زنجان ظرفیت های اعزام های بزرگ  را ندارد و این موضوع موجب شده تا زائران زنجانی از فرودگاه تبریز به حج مشرف شوند.

این مسئول تجمیع ایستگاه های پرواز را از دیگر علل اعزام زائران از فرودگاه تبریز عنوان کرد و گفت: برخی از فرودگاه های کشور ظرفیت های پروازهای بزرگ را دارند، اما به دلیل تجمیع ایستگاه های پرواز امسال اعزام زائران را در دستور کار خود نداشتند.

وی با بیان اینکه در سنوات گذشته پرواز زائران زنجانی از فرودگاه تهران بود، افزود: امسال به دلیل کاهش بار ترافیک تهران، این پروازها از تبریز صورت گرفت.

بابایی در خصوص میوه زائران زنجانی نیز گفت: سال گذشته نیز به دلیل کیفیت پایین میوه زنجان، میوه حجاج زنجانی از جاهای دیگر تامین شد.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص کاهش تعداد زائران حج تمتع افزود: امسال از کل ظرفیت کشورهای اسلامی 20 درصد کم شد که خوشبختانه این موضوع در خصوص استان زنجان مصداق ندارد چرا که زائران زنجانی با ظرفیت مطلوبی اعزام شدند.

مدیر حج و زیارت استان زنجان حفظ عزت زائران را سر لوحه کار حج و زیارت دانست و افزود: در صورت برخورد بد با زائران ایرانی سیستم های دیپلماتیک ایران برخوردهای لازم را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه تا کنون برخوردها با زائران ایرانی مطلوب بوده است، افزود: قبل از سفر آموزش های لازم به زائران برای نحوه برخورد در سفر حج ارائه می شود.

بابایی از ممنوعیت اعزام زائران بالای 82 سال نیز در حج امسال خبر داد و گفت: دو سال است این زائران در اولویت اعزام قرار نمی گیرند.

وی سفر حج را سفری خاص عنوان کرد و گفت: رعایت اخلاق سفر موجب برگزاری مطلوب آن می شود.

مدیر حج و زیارت استان زنجان گفت: سفر حج سفر تاثیرگذار و معنوی است و امسال با توجه به برنامه ریزی سازمان حج و زیارت از ستادها و عوامل حج کاسته شده و زائران باید با همکاری نزدیکتر به برگزاری مطلوب آن کمک کنند.

یکی از شهروندان زنجانی نیز سفر حج را سفری معنوی عنوان کرد و گفت: باید زائران در هنگام حضور در این سفر از لحظه لحظه آن استفاده کنند.

محبوب میرزایی با بیان اینکه حج دارای تاثیرات بسیاری در زندگی افراد است، افزود: افرادی که به حج مشرف می شوند باید اثرات آن را در جامعه ساری و جاری کنند.

وی ادامه داد: زائران ایرانی الگوی زائران سایر کشورهای اسلامی هستند که باید با رعایت آداب سفر الگو بودن خود را حفظ کنند.

یک کارشناس مذهبی نیز گفت: حج دارای آثار مادی و معنوی در زندگی انسان است که انسان برای رسیدن به این آثار باید در این ایام از فرصت ‌هایی که در اختیار وی قرار می ‌گیرد، نهایت بهره ‌برداری را داشته باشد.

حجت الاسلام میر عیسی خانی ادامه داد: حج وحدت ‌آفرین است، و آثار حج باید در جامعه ساری و جاری باشد.

وی افزود: دوری از گناهان را از آثار با برکت حج عنوان کرد و باید زائران بیت‌ الله الحرام پس از بازگشت از این سفر معنوی با دوری از گناهان آثار این سفر را در خود نگه دارند.

طبق اعلام مدیریت حج و زیارت استان زنجان حال همه زائران زنجانی خوب است و تا کنون مشکلی در این خصوص به وجود نیامده است.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: