موج رسا
کد خبر: ۶۱۳۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۹

به گزارش موج رسا, حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم گرامیداشت روز صنعت که در سران اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون معادن غنی داشته و در کنار آب‌های آزاد بودند و می‌توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند.

 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون در منطقه جغرافیایی خاصی قرار گرفته بودند که می‌توانستند کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل کنند؛ همچنین به خاطر داشتن دانشگاه‌های بزرگ و محققان و تلاشگران جزو کشورهای صنعتی به شمار می‌روند.
 
وی افزود: اما کشوری که همه اینها را دارد و درواقع توسعه انسانی داشته و دارای مخازن گاز جهان و دارنده مخازن نفت است و 2 هزار کیلومتر به آب‌های آزاد جنوب و حتی در شمال هم به آب‌های آزاد متصل است و می‌تواند از مزیت‌های تجاری برخوردار باشد و شرق و غرب و شمال و جنوب را به هم متصل کند و دارای نابغه، صاحب‌نظر، دانشجو و استاد است و بیش از نیم‌قرن سابقه حرکت صنعتی در آن وجود دارد چطور هنوز نمی‌توانیم بگوییم صنعتی شده است.
 
روحانی با طرح این سوال که اشکال از کجا است گفت: آیا اشکال از برنامه است، برنامه اول یا دوم یا سوم که تا حدی به آن ارفاق شده و یا چهارم یا پنجم؛ آیا اشکال از برنامه‌ریزی دولت یا قانون مجلس است و یا سیاست‌های کلی و چشم‌انداز 20 ساله؟
 
رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: بنده می‌خواهم جمله‌ای را بگویم اما آن را گزنده تلقی نکنید اگر انرژی را به قیمت جهانی تحویل تولید دهیم آیا تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؛ اگر دروازه‌های کشور را باز بگذاریم و تعرفه را کنار گذاشته و حمایت از تولید را نیز کنار بگذاریم آیا تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را را دارد؟
 
وی با بیان اینکه نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد اما آیا جوان بالغ توانمند رشیدی که بیش از 40 سال از عمرش گذشته باز هم نیاز به حمایت دارد افزود: اگر حمایت در کنار رقابت نباشد حمایت مخرب است.
 
رئیس‌جمهور خطاب به صنعتگران تصریح کرد: بیایید با هم بنشینیم و گفت‌وگو کنیم؛ این مذاکرات برد ـ برد تنها با خارجی‌ها نیست، بلکه دولت و بخش خصوصی، قانون‌گذار و بخش خصوصی هم باید مذاکرات برد برد داشته باشند.
 
روحانی با تأکید بر اینکه ما نیاز به سرمایه طبیعی، سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی داریم، اظهار داشت: اگر سرمایه طبیعی ما یعنی معادن، جغرافیای ایران اتصال به آب‌های آزاد، راه‌آهن و جاده و مسیر هوایی نباشد،‌ ما دچار مضیقه بزرگی بودیم و اگر توسعه انسانی نبود این مقدار صاحب‌نظر، دانشجو، صاحب علم  و اندیشمند نداشتیم.
 
وی ادامه داد: ما در کنار این دو سرمایه نیاز به سرمایه اجتماعی داریم؛ باید به یکدیگر و آینده اعتماد داشته باشیم و همگی به قانون احترام گذاشته و ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید مطمئن شویم این دولت دولتی نیست که در یک جلسه بدون مشورت و مطالعه تصمیم‌گیری کند، تصریح کرد: باید مطمئن شویم این دولت توانمند بوده و این قدرت را دارد که آرامش بازار را نگه دارد.
 
روحانی اضافه کرد: شما امروز در موضوع تورم می‌بینید که دولت به آنچه قول داده عمل نموده است و اگر گفته که تورم قابل مهار است این کار را انجام داده و امروز تورم نقطه به نقطه به 14.7 رسیده در حالیکه نقطه به نقطه در سال گذشته 43درصد بود.
 
وی افزود: این مسئله باید برای صاحبان حرف و کارآفرینان ما اطمینان‌بخش باشد و ما روند کاهش تورم را در سال جاری نیز ادامه خواهیم داد و شاهدیم که در ماه خرداد مواد خوراکی نه تنها افزایش قیمت نداشته بلکه در مواردی نیز کاهش داشته است.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به نرخ ماهانه تورم و متوسط یک واحد درصدی آن در هر ماه تصریح کرد: این به معنای اطمینان به جامعه ماست که می‌خواهند تلاش کنند و در واقع نوعی ثبات و حرکت رو به جلو وجود دارد.
 
روحانی با اشاره به لزوم مبارزه با رکود و تورم تصریح کرد: وقتی رکود و تورم همراه است، دولت مبارزه با هرکدام را که آغاز کند برخی اعتراض به دومی می‌کنند، یعنی اگر مبارزه با رکود را آغاز کنیم عده‌ای می‌گویند تورم افسارگسیخته شده و جامعه با مشکل روبروست.
 
وی ادامه داد: ما در مشورت با کارشناسان خود به این نتیجه رسیدیم که در شرایطی که تورم و رکود داریم در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و برای شکستن رکود که سخت‌تر است در مرحله بعد اقدام کنیم و امروز اولین قدم برای شکستن رکود آغاز شده است.
 
روحانی رشد تولید در تولید خودروی سبک، لوازم خانگی و برخی از اقلام را به معنای آغاز شکسته شدن رکود خواند و افزود: امروز در زمینه تولید گاز و نفت قدم‌های بزرگی برداشته‌ایم و چهار فاز پارس جنوبی امسال و چهار فاز دیگر در سال آینده افتتاح خواهد شد.
 
رئیس‌جمهور ادامه داد: وزیر نفت اعلام کرده که برای اجرای بند «ق» سرمایه کافی برای تغییر همه وسایل گازسوز در اختیار گذاشته می‌شود.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما ناچاریم تعدادی خودروی با سوخت کم وارد کنیم، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم مدام خواهش کنیم و بگوییم که باید در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ دهد ولی در مقابل هیچ حرکتی انجام نشود.
 
وی با اشاره به برخی محدودیت‌ها در زمینه تولید و صنعت برخی از این محدودیت‌ها را به نفع کشور و برخی را به ضرر تولید دانست و افزود:‌برخی محدودیت‌ها غیرعقلانی و ناصحیح است. بعنوان مثال در زمینه تولید اگر پیچ و خم‌های غیرضرور برای دادن مجوز پیش پای تولیدکنندگان باشد به معنای محدودیت غیرعقلانی است؛ اگر در بخش‌هایی از سیستم اداری ما فساد و رانت وجود دارد به معنای محدودیت غیرعقلانی بوده و باید با آن مبارزه شود.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به برخی محدودیت‌های عقلانی و صحیح مانند محدودیت برای صنایع مضر برای محیط زیست اظهار داشت: هدف نهایی از صنعت نفع مردم بوده و صنعت باید به نفع جامعه تمام شود و اگر صنعتی وجود دارد که محیط را آلوده می‌کند باید برای آن محدودیت ایجاد کنیم.
 
روحانی با اشاره به ضرورت تغییر تکنولوژی و نوآوری در زمینه‌های صنعتی در جهت ایجاد امنیت بالا برای مردم اظهار داشت: اگر در صنعت خودرو چیزی را برای جان مردم ضروری می‌دانیم این محدودیت، محدودیت درست است.
 
رئیس‌جمهور محدودیت برای منع خام فروشی در بخش‌های مختلف را محدودیتی عقلانی خواهند و اظهار داشت: دولت در برخی موارد باید به نفع جامعه و مردم محدودیت ایجاد کند اما آنجایی که محدودیت‌ها مشکل‌آفرین است دولت باید در برابر آنها مقابله کند.
 
روحانی ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که تولید ما با مشکل مواجه است و مقابله با برخی از این مشکلات وظیفه دولت است؛ ما باید فضای روابط خارجی را مناسب قرار دهیم تا شما راحت‌تر بتوانید تکنولوژی و مواد اولیه وارد کرده و در زمینه پولی و مالی تبادل کنید.
 
وی اضافه کرد: دولت در زمینه سیاست خارجی قدم‌های درستی را در یازده ماه گذشته برداشت و شرایط را برای تولید مناسب کرده است و ما دیدیم که تحریم‌ها در برخی بخش‌ها متأسفانه به دلیل برخی سیاست‌های غلط توانست حتی در صنعت خودروسازی که یک صنعت قدیمی به شمار می‌رود اثر بگذارد.
 
رئیس‌جمهور افزود: امروز قدم‌هایی در زمینه برداشتن تحریم‌ها صورت گرفته و برخی تحریم‌ها نیز برداشته شده و من قول می‌دهم که کاسه تحریم‌ها شکسته و هیچ بندزنی قادر نیست آنها را درست کند.
 
روحانی با بیان اینکه ما در مسیر برداشتن موانع از راه تولید به راهمان ادامه می‌دهیم اظهار داشت: به همه دوستان و ارزشمداران با زبان آرام عرض می‌کنم که ما انقلاب را می‌شناسیم و عزت ملی را پاس می‌داریم و خیلی غصه نخورید؛ ما می‌دانیم چه کار می‌کنیم.
 
وی تصریح کرد: وزارت خارجی و تیم مذاکره کننده ما کاملاً تخصص لازم را برای حرف زدن با شش قدرتی که روبروی ما هستند دارد و سبک و سیاق مذاکره را می‌داند؛ ما می‌دانیم راه سخت است ولی آن را تا موفقیت نهایی ادامه می‌دهیم.
 
روحانی با اشاره به وضعیت کشور گفت: والله،بالله،تالله سالهای 84 تا 92 گذشت و دیگر تکرار نخواهد شد.

منبع خبر: دانا

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: