موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

عید غدیر فرصت مناسبی برای انتقال مفاهیم ناب اسلام محمدی(ص) است.

کد خبر: ۸۳۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۱

به گزارش موج رسا،عید غدیر و موضوع ولایت فرصت مناسبی برای انتقال مفاهیم ناب اسلام محمدی(ص) است و باید از این فرصت به بهترین نحو مطلوبی استفاده شود.

انتقال مسئله غدیر و بازگویی و یادآوری اهمیت آن را میان نوجوانان و جوانان سبب صیانت از بعثت رسول اکرم و ترویج ارزش‌های اسلامی می شود.

عید غدیر عید امامت و ولایت است و با توجه ویژه به این مهم موجبات سعادت‌مندی دنیوی و اخروی برای هر فردی فراهم خواهد شد.

برنامه‌ های عید غدیر خم به دلیل مزین شدن به نام امیرالمومنین(ع) و عید ولایت با شکوه خاصی در استان زنجان برگزار می شود.

غدیر صرفا یک واقعه نیست و هویت و شناسنامه نبوت است،عید غدیر عید وحدت و یکدلی مسلمانان است.

عید غدیر عید وحدت و همدلی و یکدلی مسلمانان است که ضروری است اتحاد میان مسلمانان با تبعیت از این عید سعید افزایش یابد.

زنده نگه داشتن وقایع عظیمی مانند غدیر زمینه‌ ساز ظهور حضرت حجت است و در شرایط فعلی به واسطه وجود مبارک قائم آل‌محمد (ص) زمین وجود انسان‌ های گمراه را تحمل می‌ کند.

۱۸ ذی الحجه روز عید غدیر به عنوان عید الله اکبر،بزرگترین و ارزشمندترین عید و شادی در نزد خدا متعال است در این عید ولایت و امامت و جانشین بر حق رسول الله(ص) معرفی شد.

عید غدیر تکلیف مسمانان را معین کرد، چرا که رسول خدا به دستور خدای متعال در روز غدیر خم حجت و اسلام را برای مسلمانان تمام کرد و راه حق و چراغ هدایت را به همگان نشان داد و مسیر برای حق جویان و حق پویان روشن شد.

اگر به ابعاد حادثه غدیر نگاه کنیم یکی از برجسته ‌ترین ویژگی‌ ها و اصالت آن تعیین وصی برای پیامبر مکرم اسلام است که در این روز عظیم این اتفاق افتاده است.

تبیین واقعه غدیر و ابعاد گوناگونی از این حادثه تاریخی برای نسل جوان امری ضروری در شناخت امامت و ولایت است.

در تاریخ اسلام، غدیر و امامت به اندازه روز عید مبعث اهمیت دارد، زیرا غدیر، امامت را به وجود آورد و ادامه رسالت بود، با حادثه غدیر خم دین اسلام تکمیل گردید و ریشه نبوت در بین جامعه مسلمانان بیش از پیش محکم شد، بطوریکه در مورد اهمیت آن خدا به پیامبرش فرمود که دین و نعمت هایم را بر تو تکمیل کردم.

 

*توجه به ولایت از درس های غدیر است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان نیز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار کرد: عید غدیرخم مهمترین عید اسلامی است که رکن رکین دین اسلام در آن نقش بسته است.
وی با اشاره به اینکه در این عید توجه به موضوع ولایت از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: توجه به موضوع ولایت که تداوم رسالت انبیاء است از اهمیت خاصی برخوردار است.
این مقام مسئول با بیان اینکه آداب غدیر بیانگر وحدت بین مسلمین است، ابراز داشت: قرائت صیغه برادری باید در عصر حاضر هم مورد توجه قرار گیرد که این همان سیره رسول خدا(ص) است که بین مهاجرین و انصار جاری شد و معنای وحدت به معنای دست کشیدن از اعتقادات مذهبی نیست، بلکه درک دشمن مشترک و احترام گذاشتن به عقاید همدیگر است.
وی با اشاره به اینکه مشکلی بین شیعه و سنی وجود ندارد، تصریح کرد: ما با اهل سنت در یک پیامبر، کتاب آسمانی، یک قبله و نماز مشترکیم و دشمن تلاش دارد با ایجاد تفرقه به اهداف شوم خود برسد که باید با آگاهی و درک موقعیت ها اجازه نداد دشمن به نیات خود برسد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان ادامه داد: حساب وهابیت و گروههای افراطی از اهل سنت جدا است.
وی روزه گرفتن، صدقه دادن، نماز خواندن، غسل و عطوفت و دیدار با نزدیکان و برگزاری مراسم جشن را از اعمال این عید مهم برشمرد و گفت: گروهی سعی دارند نشان دهند که در مکتب شیعه شادی و نشاط جایی ندارد و این در حالی است که دین مبین اسلام به شادی و برگزاری هر چه بهتر اعیاد توجه جدی دارد.

حجت الاسلام خدایی تاکید کرد: امسال تلاش می شود جشن های عید غدیرخم در مساجد، تکایا، حسینیه ها و هیئتهای مذهبی به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

 

*بازسازی واقعه غدیر در زنجان

همچنین  مدیر کل امور اجتماعی استانداری زنجان از بازسازی واقعه غدیر در زنجان خبر داد و افزود: این برنامه امروز هم برگزار می شود.

وی افزود: نمایشگاه محصولات فرهنگی در حاشیه برگزاری همایش بزرگ بازسازی واقعه غدیر در زنجان به مدت سه روز برپا می شود.

این مسئول استقرار چند روحانی در محل بازسازی واقعه غدیر طی سه روز اجرا را نیز از جمله اقدامات کمیته فرهنگی برشمرد و افزود: این اقدام با هدف پاسخگویی به سوالات و شبهات مربوط به واقعه غدیر صورت می گیرد.

وی ادامه داد: طرح یک سری سوالات مربوط به واقعه غدیر در قالب مسابقه نیز از دیگر برنامه های کمیته فرهنگی ستاد بازسازی واقعه غدیر در ایام اجرای همایش است و به کسانی که پاسخ صحیح به سوالات ارائه دهند جوایزی اهدا می شود.

وی از توزیع کتابچه ای که با موضوع غدیر و ویژه کودکان تهیه و چاپ شده خبر داد و گفت: این کتابچه در طول برگزاری همایش بازسازی غدیر در زنجان در بین کودکان حاضر در برنامه به صورت رایگان توزیع می شود.

وی با تشکر و قدردانی از حوزه هنری استان که به صورت تمام وقت در بحث بازسازی واقعه غدیر حضور دارد، افزود: سپاه انصارالمهدی (عج)، شهرداری و تعدادی از دستگاه های فرهنگی نیز در اجرای این برنامه تلاش های زیادی را انجام دادند.

مسئول کمیته فرهنگی و تبلیغات ستاد بازسازی واقعه غدیر در  استان در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با برگزاری این همایش گامی در راستای آشنایی بیش از پیش جوانان و نوجوانان نسبت به زندگانی و سیره ائمه (ع) برداشته شود.

 

*عقد اخوت بین دانشجویان دانشگاه آزاد زنجان بسته می شود

نماینده ولی فقیه در دانشگاه های آزاد اسلامی زنجان اظهار کرد: خواندن عقد اخوت در بین برادران مسلمان در راستای ایجاد انس و الفت، محبت، استحکام و وحدت هرچه بیشتر است.
وی یادآورشد:عید غدیر سال گذشته 60 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان برادران دینی شده و عقد اخوت جاری شد که در سال جاری نیز دفتر نماینده ولی فقیه در این دانشگاه آماده جاری کردن این عقد دربین برادران دانشجو در این روز مبارک می باشد.
حجت الاسلام شامی تصریح کرد: با نگاه واقع بینانه، عاقلانه و منطقی به واقعه عظیم غدیر در اسلام، هیچ چالش و تفرقه ای در جهان رخ نخواهد داد.

وی تاکید کرد: باید مساله غدیر در جامعه و مراکز علمی و پژوهشی مورد تحلیل علمی و عقلانی قرار گیرد تا واقعیت ها و فلسفه این روز ارزشمند اسلام برای نسل جوان تبیین شود.
گفت: نباید به واقعه غدیر تنها از بعد ولایت توجه شود چرا که این مهم ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده ای را در خود جای داده است که نیازمند تحلیل است.
وی خاطر نشان کرد: مولای متقیان همدلی، وفاق را نهادینه کرده و مانع ایجاد کینه و تفرقه در بین مسلمانان شد و توانست بسیاری از جریانات انحرافی را مهار کند.

موج رسا امیدوار است این گزارش گوشه ای از اهمیت این عید بزرگ مسلمانان را بیان کرده باشد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: