موج رسا
معرفی سردسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان

حاج ولی الله کلامی از شاعران و مداحان معروف استان زنجان است که فعالیت خود را از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز کرده و امروز هم در سنگری دیگر سردستگی عزاداری حسینیه اعظم زنجان را برعهده دارد.

کد خبر: ۸۵۸۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰

به گزارش موج رسا, مداح و شاعر اهل بیت،استاد ولی الله کلامی فرد،فرزند مرحوم حاج علی، در سال 1333 در خانواده ای متوسط چشم به جهان گشود، نام خانوادگی ایشان قبلا « اوجاقلو » بوده است و به علت اینکه در کودکی توسط جد مادری خود « آقا سید کلام میری » با مبانی دین و مجالس اهل بیت آشنا شدند، به پیشنهاد بزرگان تخلص خود را « کلامی » انتخاب کرده همچنین نام خانوادگی خود را تغییر دادند.

وی دوره ابتدایی و متوسطه را در دبستان شاهپور و مدرسه راهنمایی توفیق گذراند ولی به دلایلی ترک تحصیل کرد و به شغل آزاد « پیراهن دوزی» مشغول شد.

 

کلامی

 

در سال 1353 به عنوان سرباز به آبادان و از آنجا به بندر عباس اعزام شد و در طول دو سال، چند بار به جرم تشکیل جلسات عزاداری و سرودن اشعار مذهبی، مورد خشم ماموران پهلوی قرار گرفته و گاها به زندان رفت و از همان جا مسیر حرکت وی مشخص شد.

 پس از آن ایام، وی مجددا در زادگاه خود(زنجان) به شغل خیاطی مشغول و بعد به صنف کتابفروشان پیوست،در اوایل سال 57 با خانواده ای مذهبی وصلت کرد و نتیجه این ازدواج دو پسر و دو دختر است که به تقدیر الهی فرزند ارشد این خادم زنجانی، شادروان« کربلایی سعید کلامی فرد» که عاشق و شاعر اهل بیت بود در 19 سالگی بدرود حیات گفت.

حاج ولی الله در شعری خطاب به فرزندش چنین سروده است

رفتی ولی بدان غمت از دل نمی رود

هرگز حدیث ماتمت از دل نمی رود

آید بهار و خاطره خنده های تو

 چون گریه محرمت از دل نمی رود

این شاعر و مداح زنجانی در دوران پهلوی به همراه دوستان دیگر به سرودن اشعار حماسی و تنظیم شعارهای تظاهرات می پرداخت که برخی از آنها هنوز هم بر سر زبان ها جاری است.

 

 

کلامی

 

*حضور حاج کلامی در جبهه های حق علیه باطل

این مداح زنجانی بعد از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی همچون چهار برادر دیگر خود برای ادای تکلیف به نوبت یا گاها باهم به جبهه های حق رفتند، برادر شهید وی « سردار ناصر اوجاقلو » در طول دوران جنگ فقط چند بار به هنگام زخمی شدن به خانه برگشت.

حاج کلامی ابتدا همراه لشگر علی بن ابی طالب از قم، بعد لشگر عاشورا از تبریز و سپس لشگر نجف از اصفهان و در نهایت تیپ مستقل انصار المهدی ( زنجان ) در مناطق مختلف حضورداشت.

 

در این دوران هشت ساله، برخی از افراد خانواده وی از جمله برادر، دایی، پسر عمو، برادر خانم و چندین تن دیگر به درجه شهادت نائل آمدند.

این استاد نامی کشور به این نکته که شهرتشان در سطح کشور و به ویژه جامعه ترک زبانان را مدیون شهدا هستند، ازعان داشته و دارند.

ای کشتگان راه خدا یادتان به خیر

یاران سیدالشهدا یادتان به خیر

حاج آقا کلامی فرد از هفت سالگی قریحه شعری را در نهاد خویش احساس کرده و تا 13 سالگی از کثرت حجب وحیا جرأت اظهارش را نداشت.

در همان ایام با شرکت در « کانون شعرا » با شخصیت های ممتازی چون « مرحوم استاد حبیب الله منطقی » و «زین العابدین امیدی» « استاد وافد » فرزند شاعر فاضل فقید سعیدعاصم زنجانی و دیگر اساتید آشنا شدند.

 راهنمایی آن بزرگواران و تشویق مستمر مداحان و نوحه خوانان بزرگ، به ویژه « حاج اصغر گنج خانلو » ، « حاج اصغرصنایعی »، « حاج سید عزت حری » فرزند شاعر وارسته « زنده یاد اقبالی زنجانی » و « حاج محمد تقی شریعتی » فرزند مرحوم « آیت الله حاج شیخ فیاض زنجانی » بنیانگذار هئیت حسینی زنجان و همچنین تاسیس « مکتب نوحه خوانان » به سرپرستی استاد « حاج غلامرضا عینی فرد شاعر و مداح معروف» گام مؤثری در معرفی وی برداشته شد.

علاوه بر آن، مسافرت مکرر مادحین و شعرای عاشورایی از اردبیل و تهران و تبریز به ویژه « مرحوم استاد رحیم منزوی» به زنجان و آشنایی ایشان توسط شهید « سید ابوالفضل میری » ( دایی حاج آقا کلامی فرد ) با آنها موجب شد تا گامهایی در این وادی بردارد.

 

 *آثار منتشر شده از کلامی فرد

تا به حال 31 جلد ازسروده های این شاعر و مادح اهل بیت صعمت و طهارت (ع) منتشر شده است که24 جلد عرض ارادت به اهل بیت و چهار جلد راجع به انقلاب ( ترکی و فارسی ) و دو جلد دیوان فارسی و یک جلد فهرست آثارچاپ شده است.

 

کلامی

 

به دنبال سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای به زنجان در سال 82، ایشان در محضر معظم له در گردهمایی « ایثارگران و نخبگان زنجان » چند غزل قرائت کرد که مورد تحسین حاضرین و عنایت خاص رهبر بزرگوار قرار گرفت و مقام معظم رهبری فرمودند، «کلامی را کلام از دل برآید» به همین خاطر دیوان دوم فارسی استاد به نام " کلام دل " عنوان گرفت.

 در حال حاضر نیز این مداح اهل بیت عصمت و طهارت در حسینیه اعظم زنجان خدمات رسانی می کند و عزاداری مردم زنجان درهشتم محرم با سردستگی این شاعر و مداح توانمند کشور برگزار می شود.

 

کلامی

 

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: