موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

مراسم عزاداری هشتم محرم زنجانی ها با عنوان یوم العباس تا ساعاتی دیگر در زنجان آغاز می شود.

کد خبر: ۸۵۸۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۰

به گزارش موج رسا, قبل از حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم روز هشتم، جایگاه ثابتی در میان میدان انقلاب زنجان برای حضور پیکر مطهر 45 شهید گمنام ایجاد شده است.

پیکر شهدای گمنام پیش از شروع دسته عزاداری حسینیه اعظم بصورت ثابت در وسط میدان انقلاب قرار میگرد و جایگاه ثابتی برای این منظور قبل از شروع دسته عزاداری ایجاد میشود.

عزاداران حسینی پس از برگزاری دسته عزاداری حسینیه اعظم میتوانند برایزیارت و وداع از شهدای گمنام در کنار پیکر مطهر شهدا حضور یابند.

 

*شاه بیت، دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان

همزمان با برگزاری این مراسم، شاه بیت، دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان با عنوان:

من ابوالفضلم علمدار قیام

پیرو خط حسینم والسلام‌

هیهات من‌ الذله

زمزمه عاشقان به آستان حضرت ابوالفضل العباس خواهد بود.

 

کلامی

 

مسجد حسینیه اعظم زنجان یکی از بزرگترین مساجد استان زنجان است که شهرت آن به علت عزاداری باشکوهی است که عصر روز هشتم محرم به یاد حضرت ابوالفضل (ع) و رشادت‌ها ایشان در واقعه کربلا برگزار می‌شود.

این مراسم عزاداری که از چندین سال گذشته شکل جهانی به خود گرفته و هر سال این مراسم از چند شبکه داخلی و خارجی به صورت زنده پخش می‌شود، مورد استقبال مردم کشور در خارج از استان و حتی خارج از کشور نیز قرار گرفته و به علت معنویت خاصی که این مراسم دارد، هر سال میهمانان بسیاری برای حضور در این مراسم به زنجان سفر می‌کنند.

این مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ 15 دی‌ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی کشور ثبت‌ شده است.

برای شکوه و معنویت بیشتر مراسم هر سال یک بیت به زبان ترکی به عنوان شاه بیت دسته در مقام حضرت ابوالفضل (ع) سروده شده و توسط مادحین و مردم به صورت جمعی خوانده می شود.

 

*تجهيز و ارتقای سيستم صوتي دسته عزاداري حسينيه اعظم زنجان

تجهيز و ارتقای سيستم صوتي دسته عزاداري روز هشتم محرم با تلاش دو ماهه 10 متخصص حرفه‌اي محقق شده است.

مسئول صوت حسینیه اعظم زنجان با اشاره به ساخته شدن هشت دستگاه آمپلی فایر برای حسینیه اعظم زنجان اظهار داشت: با ساخته شدن دستگاه‌های جدید برای سیستم صوتی حسینیه در سال جاری دیگر نیازی به امانت گرفته شدن سیستم از دیگر نهادها و اماکن مذهبی وجود ندارد.

 

 

حسام فياضي با بیان اینکه سیستم صوتی طراحی شده برای حسینیه اعظم توسط متخصصان امر انجام شده است، می‌افزاید: این اقدام متخصصان 320 میلیون ریال صرفه جویی برای حسینیه به همراه داشته است.

وی دلیل ساخته شدن دستگاه‌های جدید آمپلی فایر را یکسان سازی سیستم صوتی عنوان کرد و افزود: تلاش شده است تا ضريب كيفيت اين سيستم به بالاترين حد ممكن ارتقا یابد.

این مسئول با اشاره به اهمیت سیستم صوتی برای حسینیه اعظم مخصوصا به هنگام حرکت دست عزاداری روز هشتم تصریح کرد: اين سيستم به صورت چهار ردیف طراحی شده و قابليت جايگزيني در صورت بروز مشكل را دارد.

فیاضی با تاکید بر ثابت بودن سیستم صوتی حسینیه اعظم به هنگام حرکت دسته عزاداری بیان داشت: در سال گذشته دسته عزاداري توسط 60 پايه بلندگوی متحرك چهار تایی پوشش داده شد ولی  در سال جاری محدوده پوشش توسعه داده می‌شود.

وی از افزوده شدن 60 پايه بلندگوي ديگر به سيستم صوتی دسته عزاداری حسینیه اعظم خبر داد و گفت، علاوه بر این بلندگوها حدود 140 بلندگو به صورت ثابت بر روی تیرهای چراغ برق در مسیر دسته عزاداری استفاده می‌شود.

مسئول صوت حسینیه اعظم زنجان به همکاری 340 خادم افتخاري در واحد صوت حسینیه اعظم به هنگام حرکت دسته عزاداری اشاره کرد و افزود: این افراد شامل، 15 متخصص كه هر یک از این افراد با حدود 10 زیر گروه در آن روز کار هماهنگی سیستم صوتی را انجام می‌دهند.

گفتني است دسته عزاداري حسينيه اعظم زنجان هر ساله در روز هشتم ماه محرم‌ (يوم العباس) با حضور سيل عاشقان حضرت اباعبدالله (ع) و  قمر بني هاشم (ع) در زنجان برگزار می‌شود.

*فعالیت 280 نفر برای ذبح و جمع آوری نذورات ذبح شده حسینیه اعظم زنجان

مسئول ذبح احشام حسینیه اعظم زنجان از فعالیت بیش از 280 نفر برای ذبح و جمع آوری قربانیان حسینیه اعظم زنجان خبر داد.

رسول احدی با اعلام خبر مذکور اظهار کرد: امسال نیز طبق سنوات گذشته گروه ذبح حسینیه اعظم زنجان در روز دسته اقدام به ذبح قربانیان بر اساس اصول شرعی خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه امسال در بخش ذبح احشام 30 نفر با لباس متحدالشکل سبزرنگ و دارای کارت ویژه فعالیت خواهند کرد، افزود: همچنین ناظرین این بخش نیز 20 نفر دارای لباس سفید رنگ دارای کارت ویژه معرفی شده از طریق نماینده ولی فقیه در دامپزشکی فعالیت می کنند.

مسئول ذبح احشام حسینیه اعظم با اشاره به اینکه امسال 10 نفر با لباس سبز رنگ اقدام به صدور قبض خواهند کرد، توضیح داد: امسال مسئولان جمع آوری لاشه های گوسفندان نذری بیش از 120 نفر است که با لباس مشکی رنگ و کارت ویژه اقدام به این کار می‌کنند.

این مسئول همچنین با اشاره به اینکه امسال 60 دستگاه خودرو نیز اقدام به جمع آوری لاشه های گوسفندان خواهند کرد، اضافه کرد: این خودروها نیز دارای علامات مخصوص و کارت تردد ویژه هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال با توجه به سردی هوا ذبح گوسفندان از ساعت 12:30 آغاز خواهد شد، بیان کرد: این امر به منظور تسهیل در تردد عزاداران در زمان دسته صورت می گیرد.

احدی  مسئول ذبح احشام حسینیه اعظم زنجان در ادامه از مردم خواست: از تحویل گوسفندان به افراد فاقد کارت ویژه حسینیه اعظم خودداری کرده و در صورت امکان احشام نذری خود را به صورت زنده تحویل دهند.

مسئول ذبح احشام حسینیه اعظم همچنین از آمادگی اکیپی در محل فروش احشام حسینیه اعظم زنجان یک روز قبل و دو روز پس از دسته به منظور جمع آوری قربانی های مردم مومن استان خبر داد و گفت: این قربانی ها با توجه به نیات نذرکنندگان به صورت نیابتی ذبح خواهد شد.

حرکت دسته عزاداری از ساعت 14 امروز آغاز و تا غروب آفتاب ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: