موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

مردم استان زنجان همچون مردم سایر استان‌ها دارای فرهنگ خاصی بوده و به برخی از خصایص نام آشنا‌تر هستند.

کد خبر: ۸۶۳۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۵

به گزارش موج رسا, روز فرهنگ عمومی فرصت مناسبی اسانها گناه ندارندت تا با فرهنگ های عمومی جامعه بیشتر آشنا شده و از آن استفاده لازم را برد.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در توجه ویژه به فرهنگ عمومی جامعه و ارتقای آن به نظر می‌رسد تبیین بیانات رهبری راهگشای بسیاری از مشکلات در این زمینه باشد.

یکی از مهم‌ترین فرهنگ عمومی مردم زنجان، ارادات زنجانی‌ها به ساحت ائمه اطهار (ع) است که موجب شده تا هر ساله مراسم هشتم و یازدهم محرم زنجان از شبکه‌های سراسری بازخورد داشته باشد و یازده شبکه در بخش‌های مختلف حرکت دسته عزاداری زنجانی‌ها را در این دو روز پوشش خبری دهند.

عشق و ارادت زنجانی‌ها به ساحت حضرت ابوالفضل العباس (ع) در روز هشتم محرم با عنوان اجتماع بزرگ زنجانی‌ها در یوم‌العباس برگرفته از فرهنگ غنی زنجانی‌ ها از گذشته‌های دور بوده و امروز هم این فرهنگ از افول به دور مانده و هر سال باشکوه‌تر جلوه‌گری می‌کند.

 

 

ارادت زنجانی‌ها به حضرت زینب (س) نیز در قالب اجتماع عزاداران حسینی در یازدهم محرم برای هنوایی با غافله سالار کربلا یکی از آئین‌های مهم زنجانی‌ها است که  هرساله عاشقان به ائمه اطهار (ع) با مردم زنجان اشک ماتم در سوگ مولا امام حسین (ع) می‌ریزند و با نوای غریبانه خواهر این امام همام از خیمه‌های روز عاشورا تا خطبه‌خوانی در نزد یزید و خرابه‌های شام همنوا می‌شوند.

یکی دیگر از ظرفیت‌های زنجان در حوزه فرهنگ عمومی، روحیه شهادت طلبی زنجانی‌ها است که موجب شده این شهر به عنوان شهر غواصان دریا دل زنجانی‌ها از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شود.

تقدیم 3 هزار شهید جان برکف و تدفین 39 شهید گمنام در زنجان و 180 شهید جاویدالاثر از زنجان پایتخت شهادت طلبی و ایثارگری ساخته است، زنجانی‌ها دارای روحیه شهادت طلبی بوده و این روحیه را همواره در صحنه‌های مختلف نشان داده‌اند.

*داشتن روحیه همبستگی از ویژگی‌های مردم زنجان

داشتن روحیه همبستگی یکی از ویژگی‌های مردم زنجان است که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف این روحیه همبستگی زبانرد خاص و عام است و در بسیاری از فعالیت‌های عام‌المنفعه نقش زنجانی‌ها بسیار چشمگیر است، استان زنجان استانی معروف در امداد رسانی به در مواقع بحران و حوادث غیر مترقبه است، روحیه بالای امداد رسانی زنجانی و کمک و پشتیبانی مردم زنجان در هشت سال دوران دفاع مقدس از جبهه‌های حق علیه باطل از زنجانی‌ها ایثارگرانی ساخته است که همواره در همه امور مشارکت جدی دارند.

 

رزمندگان زنجان

 

مشارکت و همبستگی مردم زنجان در انتخابات نیز یکی دیگر از دلایل بالندگی این فرهنگ در این استان است که موجب شده زنجان همواره جزو پنج استان برتر در زمینه مشارکت در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باشد.

قانون‌گرایی و توجه به قانون از سوی مردم زنجان موجب شده تا یکی از خصیصه‌های مهم زنجانی‌ها توجه به قانون باشد، مردم زنجان از دیدگاه نیروی انتظامی به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی قانون شناس بوده و رعایت قانون و حقوق مردم در جامعه از ویژگی‌های بارز زنجانی‌ها به عنوان فرهنگ عمومی محسوب می‌شود.

 

*دین‌مداری ویژگی‌ بارز زنجانی‌ها است

داشتن روحیه دینی و دین‌مداری یکی از ویژگی‌های بارز زنجانی‌ها است که این روحیه موجب شده تا مناسبت‌های ملی و مذهبی در زنجان چشمگیرتر برگزار شود، مراسم‌های مذهبی زنجانی با شکوه خاصی برگزار می‌شود و آداب و رسوم مذهبی مردم زنجان از این دیدار عالمان و مجاهدانی را تربیت کرده است که امروز شهره عالم تشیع هستند، عالمانی همچون آیت‌الله شبیری زنجانی و عزالدین حسینی در تربیت فقهای شیعه پیشگام بوده و نام عالمان بزرگ استان زنجان بر تارک افتخارات نظام اسلامی می‌درخشد.

استان زنجان در زمینه علم نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و وجود عالمانی همچون شیخ شهاب‌الدین سهروری، امیر علم غضنفریان، یوسف ثبوتی، مجید شهریاری و بزرگان ارزشمندی  در عرصه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی  و اقتصادی موجب شده تا زنجان به عنوان دیار علم و فرهنگ در جهان شناخته شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا با اشاره به برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در زنجان اظهار داشت: جلسات این شورا به منظور تبیین راهبردهای استان در زمینه فرهنگ عمومی برگزار می‌شود.

ناصر مقدم با بیان اینکه تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ عمومی جامعه مورد توجه شورا است، تصریح کرد: به منظور تحقق منویات رهبری در خصوص ارتقای فرهنگ عمومی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به احصای شاخصه‌های فرهنگی استان زنجان یادآور شد: برنامه‏‌های شورای فرهنگ عمومی استان نیز با محوریت بیانات رهبری تبیین می‏‌شود.

 

*لزوم ترویج فضایل فرهنگی در جامعه

این مسئول با بیان اینکه لزوم ترویج فضایل فرهنگی از سوی دستگاه‌های اجرایی و مردم ضروری است، افزود: برای ارتقای فرهنگ عمومی جامعه باید همه افراد جامعه دخیل باشند.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه پرداختن به آسیب‌های اجتماعی از مهم‌ترین برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی است، ادامه داد: فرهنگ دارای مباحث گسترده‌ای است که پرداختن به هر یک از جنبه‌های آن می‌تواند با برنامه‌ریزی کارساز باشد.

مقدم بر ضرورت احترام  به فرهنگ عمومی جامعه تاکید کرد و گفت: باید همه افراد به ارزش‌های اسلامی احترام بگذارند.

وی با اشاره به اینکه باید آداب و سنن ایرانی - اسلامی در جامعه نهادینه شود، افزود: توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری موجب توسعه فرهنگ در جامعه می‌شود.

گفتنی است، واژه فرهنگ عمومی همچون فرهنگ واژه آشکار و پنهانی است که هنوز تعریف جامعی از آن ارائه نشده است و تعاریف مختلف در این حوزه موجب شده تا اختلافاتی نیز در این زمینه به وجود آید، چهاردهم آبان ماه از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز فرهنگ عمومی معرفی شده است که این روز فرصت مناسبی برای بازخوانی پرونده فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی جامعه است.

فرهنگ عمومی چنان قدرتمند است که همه ابعاد افراد و جامعه را شامل می‌شود و باید برای بررسی دقیق این موضوع در تک تک افراد و نقشی که در جامعه دارند، دقت لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: