موج رسا
کد خبر: ۸۷۹۲
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰

به گزارش موج رسا, عبدالمجید شیخی استاد برجسته دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی  شبکه اطلاع رسانی راه دانا، در رابطه با آمارهایی که وزیر اقتصاد در نمازجمعه چند هفته پیش داد، اظهار داشت: به نظر من شبهه کردن نه تنها نادرست است بلکه نیازمند ارائه مستندات و آمارهای قوی آن است. 

وی افزود: نظر من با فرض قبول ادعاهای دولت اینست که آقای وزیر اگر ادعا می کند از رکود خارج شدیم دلایل خود را با آمار متیقن تشریح کند. چرا دولت در اقتصاد کلی گویی می‌کند ؟ جامعه تورم ، بیکاری، افت تولید و گرانی را لمس می‌کند و لذا دولت اگر ادعای رشد را مطرح می‌کند مردم را قانع کند و دلایل خود را به همگان توضیح دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: سوال بعدی من اینست که آقای وزیر چه کاری را انجام داده که تورم پایین آمده است؟ بین پایین آمدن خود به خودی تورم  و اینکه دولت با اقدامات خود تورم را پایین آورده باشد فرق وجود دارد. بنده اعتقاد دارم و می‌توانم اثبات کنم که دولت تورم را پایین نیاورده بلکه به دلیل اتفاق سیاسی سال گذشته مردم نا خودآگاه انتظارات تورمی خودشان را پایین آوردند.

شیخی بیان داشت: مردم امیدوارند که قول 100 روزه آقای روحانی اجرا شود و به همین خاطر انتظارات تورمی پایین آمده است. در بازار خودرو تمام نهادهای عرضه کننده می‌گویند که مردم خودرو نمی‌خرند و این یعنی معامله وجود ندارد و وقتی معامله ای انجام نمی‌شود به تبع آن گرانی نیز در جامعه به وجود نخواهد آمد. 

وی تصریح کرد: بنابراین تورم خود به خود متوقف شده است نه اینکه دولت کار مثبتی کرده باشد. دولت پاسخ دهد چه کاری کرده که تورم پایین آمده است؟ آیا تسهیلات بانکی به بخش حقیقی داده شده که من در پاسخ می‌گویم خیر. چرا که هنوز تولیدکنندگان از نوع ارائه تسهیلات بانکی ناراضی هستند.

این عضو هیت علمی دانشگاه تاکید کرد: برخلاف ادعای دولت نقدینگی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه نقدینگی افزایش هم داشته است. وارادات از طرف دیگر افزایش پیدا کرده است و همگی این مسائل بیانگر این است که از رکود عبور نکرده ایم و تورم هم وجود دارد.

شیخی با بیان اینکه از دولتی که ادعای اعتدال دارد انتظار می رود که طرف مردم بوده و حرف های دو پهلو نزند، خاطرنشان کرد: مردان اقتصادی دولت باید بیان خود را اصلاح کنند و به جای این حرف های غیر مستند حقیقت را بگویند. لذا به مراتب اگر دولت خیلی حرف ها را نمی‌زد و وعده های با زمان بازدهی زود را مطرح نمی کرد تورم از این مقدار نیز کمتر می‌شد و تولید رونق بیشتری پیدا می کرد. 

وی افزود: دولت با سردرگمی هایی که در طرح هدفمندی یارانه ها و مسکن مهر  و اعطای تسهیلات به وجود آورد، نرخ تورم بالاتر رفت. دولت نه تنها عامل کاهش تروم نبوده بلکه نرخ رشد تورم را نیز بالاتر برده است. نمی‌توان اقتصاد را با سو مدیریت اداره کرد و دل به رفع تحریم ها بست . مشکلات اقتصاد ما ساختاری است و تحریم ها حدود25 درصد هزینه مبادلات را بالابرده است و تاثیر آنچنانی بر اقتصاد ندارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دولت باید برای فرار از این مسئله و دور زدن همین اندک تحریم ها مبادلات تجاری دو یا چند جانبه پولی را توسعه دهد. اعتماد به مبادلات با دلار  و یورو اشتباه محرز و جبران ناپذیر است و اصرار بر این موضوع خیانت به ملت است.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: دولتمردان حقیقت 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: