موج رسا
کد خبر: ۹۲۸۷
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۲

به گزارش موج رسا, مشکل آلودگی هوا هر ساله گریبان شهروندان تهران و سایر کلانشهرها را می‌گیرد و تاکنون مسئولان به یک راهکار جامع و عملی نرسیده‌اند.

 موضوع آلودگی هوا اگر روزی دست کم مساله ای " نفس کشیدنی" و نامحسوس بود و ذرات معلق و دیگر آلودگی های هوا کمتر  وارد ریه شهروندان تهران و برخی دیگر از شهرهای  کشورمان می شد امروز آلودگی هوا علاوه بر آن، تبدیل به "عینیت" و مساله ای قابل رویت شده است و همه علاوه بر اینکه آن را نفس می کشند حتی به چشم خود می بینند.

این روزها با وارونگی هوا باز معضل آلودگی هوا به سوژه روزنامه ها و سایت ها تبدیل شده است؛ اما با گذشت این روزها باز این بحث به فراموشی سپرده می شود و باز باید سال آینده از راه برسد و فقط در حد حرف و جنجال های سیاسی شاهد پرداختن به موضوع هوای آلوده و بنزین بی کیفیت باشیم.

راه‌کارهای مقطعی برای رفع معضل آلودگی هوا به یک امر عادی تبدیل شده است و تاکنون مسئولان برای رفع این مشکل اقدام کلیدی انجام نداده‌اند.

مسئولان وقتی که شهر در شرایط هشدار قرار می گیرد اقدام به برگزاری جلسات تئوریک می کنند و با افزایش محدوده زوج و فرد و تعطیلی مسائل مشکل کلیدی شهر را برای چند روز برطرف می کنند و بعد از چند روز دوباره روز از تو و روزی از نو.

در دهه 70 بحث افزایش خودرو ها و وسایل بنزین سوز و گازوئیل سوز مطرح بود که باعث آلودگی هوا شده است و اگر در دهه 80 بحث بنزین آلوده و بی کیفیت مطرح شد؛ اما این روزها سیاسی بازی و گزارشات غیر شفاف ظاهرا باعث آلودگی هوای تهران و کلان شهرهای دیگر است!

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و مطرح شدن آلودگی بنزین های تولیدی و وعده کنار گذاشته شدن این نوع بنزین، امیدهایی مطرح شد که هوای تهران و کلان شهرهای دیگر بهبود پیدا کند و شاهد کمتر شدن آلودگی هوا باشیم اما با آنکه بنزین تولیدی نیز به شدت کاهش پیدا کرد اما معضل آلودگی هوا کماکان به قوت خود باقی است!
 
  نکته جالب در خصوص آلودگی هوای تهران می توان به بی اهمیتی شهروندان تهرانی  اشاره کرد، در کنار این بی تفاوتی مسئولان مربوطه نیز عین خیالشان نیست، در حالی که هر عقل سالمی می داند نفس کشیدن در این هوا کم از خودکشی ندارد.
 
حالا این سوال پیش می آید که چرا همه نسبت به این پدیده مرگبار بی تفاوت اند هم شهروندان هم مسئولان، چرا شهروندان قانع نمی شوند که در این شرایط با خودرو شخصی در شهر تردد نکنند چرا مسئولان ذره‌ای احساس مسئولیت ندارند.

در چنین شرایطی، میل به تعطیلی کشاندن شهر و فکر نکردن برای صنایع آلوده شهر، تنها راهکار مسئولان می‌شود و نتیجه آن، تکرار و تکرار شدن صدباره داستان آلودگی هواست.

شهروندان شهر تهران سال‌هاست تاوان و هزینه‌های گزاف بی تدبیری مسئولان در آماده نکردن حمل و نقل عمومی به نیاز شهروندان، محدود نشدن تردد خودروهای شخصی، افزایش صنایع آلوده و… را می‌دهند و این بی تدبیری حتی در دولت تدبیر و امید نیز ادامه دارد.

به هر حال ای کاش سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت بهداشت و  ارگان های مسئول فکری بلند مدت برای حل این موضوع بکنند و آمار و ارقام فوتی های مربوط به آلودگی هوا را نیز بررسی نمایند تا بدانند چه حجمی از مردم به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند تا شاید با دغدغه بیشتری آلودگی هوای تهران را پیگیری نمایند.

انتهای پیام/

 

منبع خبر: راه دانا

مطالب مرتبط:
برچسب ها: آلودگی هوا 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: