موج رسا
به دلیل تقارن رحلت پیامبر اکرم (ص) با شب یلدا

به دلیل تقارن رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) با شب یلدا، شعور حسینی مردم زنجان میهمان سفره های یلدایی می شود.

کد خبر: ۹۴۴۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۴

به گزارش موج رسا, شب یلدا یا شب چله یکی از جشن‌های کهن مردم ایران زمین است،در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

خانواده‌ های زنجانی در شب یلدا، آئین و رسوم خاصی دارند که  که هر ساله برگزار می شود، زنجانی ها، شب یلدا را با آداب و رسوم خاصی برگزار می کنند.

یلدا، طولانی‌ترین شب سال یکی ‌از آداب به یادگار مانده از گذشتگان و پیشینیان، شب انار و آجیل و قصه و هندوانه، شب لحظات مهرورزی و شب تولد خورشید است.

شب یلدا درازترین شب سال است، شبی که در آن صبح دیرتر آغاز و ماه و ستاره‌ دیرتر به خانه‌ می‌روند، شب یلدا در فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد و در آن رسم و رسوماتی دارند که جالب و خواندنی است.

 خواندن فال حافظ، شاهنامه‌خوانی، نقل خاطرات، قصه‌گویی پدر و مادربزرگ‌ها، حضور در منزل بزرگان خانواده، خواندن دعاهای شکرانه‌ نعمت و سلامتی، تزیین سفره‌ مخصوص با انواع میوه‌ها و خشکبار، تهیه تنقلات و شیرینی‌جات، خوردن هندوانه و از همه مهمتر صله ارحام، از جمله رسوم و سنت‌های دیرینه مردم زنجان در شب یلدا محسوب می‌شود.

در جای جای استان زنجان مردم رسم دارند که در این شب به دیدار بزرگان قوم و فامیل رفته و در آنجا شب یلدا یا به قول زنجانی‌ها و آذری‌ها شب چله را سپری کنند.

تقارن یلدا با شب رحلت شهادت گونه پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) در سال جاری موجب شده تا مردم متدین و مومن زنجان یلدای امسال را کمرنگ برگزار کنند.

برنامه های عزاداری مردم زنجان در این شب نشان می دهد عشق و ارادت مردم زنجان به اهل بیت عصمت و طهارت به ویژه پیامبر اکرم (ص) سد راهی برای بیان ارادت در شب یلدا نیست.

زنجانی ها امسال آئین های عزاداری روزهای آخر صفر را به صورت باشکوهتر برگزار می کنند، مساجد، تکایا و امامزادگان زنجان آماده برگزاری عزاداری های ماه محرم است.

امروز مردم زنجان با پخش نذری، پختن حلوا و سر زدن به اموات و درگذشتگان یلدای زیباتری خواهند داشت.

مردم پایتخت شور و شعور حسینی زنجان امسال پرچم های عزاداری را زینب بخش محافل یلدایی خود می کنند تا ضمن حفظ حرمت ماه صفر، برای دنیا و آخرت خود توشه ای به مراتب زیباتر از صله رحم فراهم کنند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: