موج رسا
کد خبر: ۹۵۹۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۵

به گزارش موج رسا, به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور گفت: در حال حاضر روش های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد اما همه آنها ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. 
وی افزود: ما به افرادی که خواهان ترک سیگار هستند روش نوینی پیشنهاد می کنیم که شامل 20 قدم است. 

۱- به خود اعتماد به نفس داشته باشید و به کارهای سختی که قبلا” در مقابل شما قرار گرفته و به آسانی از عهده آن بر آمده اید فکر کنید.

۲- هدف از ترک سیگار را در خودتان مشخص کنید.

۳- فایده های ترک سیگار را در یک لیست نوشته و هر روز بخوانید ، به طور مثال : عمر طولانی ، احساس بهتر در فرد ، پس انداز مالی و استشمام بوی بهتر.

۴- از افراد خانواده و دوستان خود درخواست کمک روحی و معنوی کنید . به شما کمک فکری نمایند ولی تحت هیچ شرایطی نمی بایست شما را متهم به این اشتباه نمایند ، فراموش نکنید که شما قدم بسیار بزرگی بر می دارید.

۵- برای ترک سیگار روز مشخصی را تعیین نموده و فراموش نکنید که این روز شروع زندگی جدید شماست.

۶- برای ترک سیگار از کمکهای پزشک می توانید استفاده کنید.

۷- ورزش را در راس فعالیتهای خود قرار دهید ، در عین ورزش کسی به فکر سیگار کشیدن نمی باشد و سیگار قدرت بدنی را در عین ورزش کاهش می دهد در هفته حداقل ۳۰-۴۰ دقیقه ورزش کنید.

۸- در روز ۳-۵ دقیقه تمرین تنفسی کنید . چشمهای خود را ببندید ، از بینی خود نفس عمیق بکشید و برای چند ثانیه نفس خود را نگه داشته و به آرامی بازدم خود را از دهان خارج نمائید . خواهمید دید که با پیشرفت اینگونه تمرینها در تنفس تغییراتی حاصل می گردد.

۹- اگر کسی به شما سیگار تعارف کرد با قاطعیت کامل دستش را رد کرده و از ترک سیگار وی را مطلع سازید.

۱۰- در روزیکه قرار است سیگار را ترک نمائید از چند روز قبل تر سیگار را کم کنید ، پاکت سیگار خود را فردی که صمیمانه شما را دوست دارد و سلامتی شما برای وی بسیار مهم است بدهید و تا روز ترک سیگار از وی بخواهید روزانه مقدار مصرف را به تدریج کم کنید.

۱۱- در بین افراد سیگاری مرسوم می باشد که به سیگار به تدریج نمی بایستی ترک شود بلکه بصورت آنی می بایست ترک کنید . ولی در تحقیقات مشاهده می گردد که اینگونه ترک سیگار موجب اختلالات روانی می گرددد. از اینرو ترک تدریجی سیگار بدون هیچگونه عارضه روانی بسیار کارسازتر می باشد.

۱۲- اگر دوست و یکی از بستگان شما مایل به ترک سیگار می باشد بهتر است که با همدیگر این روند را طی نمائید و به یکدیگر اعتماد روحی القاء نمائید.

۱۳- دندانهای خود را همیشه تمیز نگه دارید.

۱۴- پس از ترک سیگار حتما” به خود جایزه بدهید.

۱۵- به جهت دفع سموم بدن که زائده مصرف سیگار می باشد روزانه به مقدار زیاد آب مصرف نمائید .ضمنا” با مصرف آب از خوردن مواد غذایی زیاد جلوگیری به عمل آمده و از مشکل چاقی بعد از ترک سیگار هم رهایی خواهید یافت.

۱۶- عموما” وقتی نارحت هستید ، پس از غذا ، پس از بازگشت از کار به منزل و در میهمانیها شما سیگار می کشیده اید ، در این مواقع با سرگرم کردن خود از مصرف سیگار خودداری نمائید.

۱۷- چون ممکن است که شما سالهای طولانی به استعمال مشغول بوده باشید دست و دهان شما شاید نتواند تحمل خالی بودن را نماید از این رو با مصرف شکلات ، خلال دندان ، و خشکبار از نظر روانی برای دست و دهان خود جسمی چون سیگار درست نمائید.

۱۸- نظر خود را در خصوص ترک سیگار نوشته و هر روز بخوانید.

۱۹- پشت عکس عزیزترین فرد زندگیتان جمله ای « به تو قول می دهم که دیگر سیگار نکشم » را نوشته و هر روز این عکس را دیده و آن را بخوانید.

۲۰- در صورت تمایل به استفاده سیگار به جای روشن کردن یک سیگار ، احساس خود را در دفتر خاطرات خود بنویسید و این دفتر را هر روز به همراه داشته باشید.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سیگار 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: