تلکس زنجان Zanjan:رشد 200 درصدی تشکل‎های مردم نهاد زنجان در طی سه سال گذشته
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰     کد خبر : ۲۱۲۹۲

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری زنجان با بیان اینکه در طی سه سال گذشته شاهد رشد 200 درصدی سازمان‎های مردم نهاد در زنجان بوده ایم ، گفت: تعداد تشکل های مردمی در طی دولت یازدهم در استان از 142 تشکل به 277 تشکل رسیده است.


 به گزارش زنجان Zanjan

به گزارش موج رسا, مسیح الله سلطانی امروز در نشست خبری با موضوع برگزاری اولین نمایشگاه توانمندی‎های سازمان های مردم نهاد در زنجان اظهار داشت: نمایشگاه توانمندیهای سازمان های مردم نهاد برای نخستین بار و به مدت 4 روز برگزار در محل کارخانه کبریت زنجان برگزار می‎شود.

سلطانی یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه را معرفی دستاوردها و توانمندیهای سازمان‎های مردم نهاد استان دانست و عنوان کرد: توسعه و افزایش تعامل و ارتباط با سایر سمن‎ها و نیز تقویت باور عمومی نسبت به کارکردهای سازمان‎های مردم نهاد از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه در استان است.

وی با اشاره به روند رو به رشد فعالیت تشکل‎ها وسمن‎ها در استان ابراز کرد: در طول فعالیت دولت یازدهم تعداد‎ سمن ها در سطح کشور رشد 120 درصدی داشته است که این میزان در استان رشد 200 درصدی را نشان می دهد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری زنجان ابراز کرد: از 277 تشکل فعال استان 203 تشکل دارای مجوز استانی، 58 تشکل مجوز شهرستانی، 15 تشکل مجوز نمایندگی و موسسه خیریه روزبه نیز به عنوان تشکل ملی به ثبت رسیده ‎اند.

وی خاطرنشان کرد: به ازی هر 4 هزار نفر جمعیت یک تشکل در کشور داریم که این میزان در استان به ازای هر 3هزار و 666 نفر است.

سلطانی با بیان اینکه 4.5 درصد از تشکل‎ها فعال استان صرفا با حضور بانوان تشکیل شده است، گفت: بر اساس آمار موجود از فعالیت این تشکل‎ها 65 تشکلهای فعال در استان در امور خیریه، 64 تشکل در حوزه کاهش‎ آسیب‎های اجتماعی، 77 تشکل در زمینه‎های فرهنگی و آموزشی، 56 تشکل در زمینه ورزشی و بانوان، 9 تشکل در حوزه محیط زیست و نیز 6 تشکل در زمینه مسائل گردشگری در استان فعالیت می کنند.

وی ابراز کرد: تلقی دولت از سازمان های مردم نهاد این است که این تشکل ها به عنوان بازوهای مشورتی و اجرایی نقش بسیار مطلوبی را در پیشبرد برنامه های دولت داشته اند ودر هر حوزه ای که ورود کرده اند توانسته اند اقدامات بسیار خوبی را برای جامعه استان بویژه در زمینه کاهش آسیبهای اجتماعی ، اشتغال زنان سرپرست خانوار، درمان انجام دهند.

این مقام مسئول یادآور شد: مدیریت های فردی دیگر پاسخگوی نیازهای جامعه نیست و ما باید از حلقه های مشورتی مردم که همین تشکل‎ها هستند استفاده کنیم.

 

* نباید نگاه سیاسی و امنیتی به فعالیت سمن ها داشت

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری زنجان با بیان اینکه نباید نگاه سیاسی و امنیتی به فعالیت سمن ها داشت، ابراز کرد: در گذشته نگاه به سمن های استان نگاه غیر تخصصی بود که در دولت فعلی تلاش شده است تا با ارائه آموزش‎های تخصصی رشد و توسعه کیفی سمن‎های استان را داشته باشیم.

وی با اعلام راه اندازی خانه سمن ها در زنجان ابراز کرد: راه اندازی خانه سمن ها به دلیل پاره ای مشکلات حقوقی متوقف شده بود که با نظر هئیت نظارت بر سازمان های مردم نهاد استان بازگشایی مجدد خانه سمن‎های استان را خواهیم داشت.

 

* خلاء قانونی برای اداره سازمان‎های مردم نهاد در کشور وجود دارد

سلطانی یکی از مشکلات اساسی در خصوص فعالیت تشکل‎ها و سازمان های مردم نهاد در کشور را  خلاء قانونی برای اداره سازمان‎های مردم نهاد دانست و تاکید کرد: مصوبه ای در این خصوص توسط دولت ارائه شده است که با تصویب آن بسیاری از خلاء های موجود مرتفع شده و نگاه‎های سلیقه ای به سمن‎ها از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‎های آموزشی برای سمن‎های استان تصریح کرد: برای آشنایی افرادی که وارد فعالیت در حوزه سمن ها در استان شده اند دوره های آموزشی تخصصی برگزار می‎شود.

انتهای پیام/کبرگشت به تلكس خبري